ORDU'NUN ULUBEY ÝLÇESÝNDE OSMANLI DÖNEMÝNDEN KALMA TARÝHÝ AKOLUK VE SARPDERE KÖPRÜLERÝ RESTORE EDÝLECEK (METÝN AKYÜREK/Ordu-ÝHA)

Ordu-Ulubey karayolundan 23 km gidilerek Ulubey ilçesine gelinir. İlçeden Elmaçukuru-Akoluk-Şahinkayası yolu takip edilerek tarihi köprüye varılır. Ulaşım son derece kolay olup yol asfalttır.

“Yapılan incelemelere göre tarihi köprünün 200 yıla yakın bir geçmişi bulunuyor. “

Ordu’dan Mesudiye ve Sivas’a, Sivas ve Mesudiye’den de Ordu’ya yaya olarak gelenler tarafından 1960 yılına kadar kullanılan köprünün yakınında bugün sadece temelleri kalan bir de han bulunuyor.

Karadeniz’den İç Anadolu’ya giden İpek Yolu üzerinde bulunduğu için İpek Yolu Köprüsü de denilen bir büyük, iki küçük kemerli köprünün küçük kemerinin 1970’li yıllarda yıkıldığı anlatılıyor.

 

“Ulubey Kaymakamlığının girişimleri ile Tarihi Köprüyü Turizme kazandırma çalışmaları devam etmektedir.”

Taş örme olan köprünün bu kısmı köylüler tarafından betonla onarılarak ulaşıma açılırken birkaç sene önce ise definecilerin köprünün bir ayağını tahrip ettiği söyleniyor.

“TAHMİNİ 150-200 YILLIK BİR KÖPRÜDÜR.”

Tarihi Akoluk Köprüsü’nün Restorasyonuna 2012 yılında başlanılmıştır. Restorasyon çalışması Samsun Karayolları 7.Bölge Müdürlüğü’nce yapılmıştır.