Camii 1770 yılında Atik İbrahim Paşa tarafından kütük camii olarak inşa edilmiş fakat zaman içinde tahrip olması sebebiyle 1802 yılında tekrar inşa edilmiştir. Camii dikdörtgen planlı, iki serefeli bir minaresi vardır. Ordu Merkezde bulunmaktadır.

Çarşının orta kısmında kurulduğu için halkın Orta Cami olarak adlandırdığı bu caminin asıl adı Atik İbrahim Paşa Camiidir.

İki katlı kesme taştan yapılmış olup, kırma çatılı bir yapıdır. 18.yy sonunda yapılmıştır.”

Camiinin en güzel kısmı barok tarzında yapılmış olan mihrabıdır.

Söylentiye göre Ordu Eskipazar çevresinde konaklayan askeri birliğin komutanı İbrahim paşanın gayretleri ile ahşap bir camii inşa edilmiştir.  Caminin doğu kapısı üzerinde mermer yazıtlı caminin yapımına kimlerin katkıda bulunduğu yazmaktadır. Bu yazıt 5 satır+10 satırdan oluşmaktadır. Çatı 4 satıhlı olup, kiremitle kaplıdır. İç kısmında ahşap tavanın ortasında 4 direk üzerinde bağdadi tekniği ile yapılmış kubbe bulunmaktadır. Son cemaat yeri 2 katlıdır. Yeni eklenmiş bir mihrap duvarı vardır. Caminin ilk mihrabı Selimiye Cami’nin olup, şimdiki kapısı da sonradan değişik motiflerle süslenmiştir.

Çatı 4 satıhlı olup, kiremitle kaplıdır. İç kısmında ahşap tavanın ortasında 4 direk üzerinde bağdadi tekniği ile yapılmış kubbe bulunmaktadır. Son cemaat yeri 2 katlıdır. Yeni eklenmiş bir mihrap duvarı vardır. Caminin ilk mihrabı Selimiye Cami’nin olup, şimdiki kapısı da sonradan değişik motiflerle süslenmiştir.