Kurul Kale Yerleşmesi


Ordu merkez Bayadı Köyü´nde bulunan Kurul Kale Yerleşmesi,şehre 13 km.dir. Yolu asfalttır. Burası hem tarih hem de doğa bakımından tam manasıyla turistik bir cazibe merkezidir.


Burada uzunluğunun ne kadar olduğu henüz bilinmeyen bir kaya dehlizi bulunmakta olup,temizleme çalışmaları Valilik tarafından yürütülmektedir. Arkeolojik çalışmalarla,buranın 2500 yıllık bir insan yerleşmesi olduğunu ortaya koymuştur.

 

Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile Ordu Valiliğinin birlikte başlattıkları Kurul Kale Yerleşmesini turizme kazandırma çalışmaları birkaç yıldan beri sürmektedir. Bilhassa Valimiz sayın Kemal Yazıcıoğlu,buraya çok özel bir önem vererek,yerleşme alanı olan zirveye oturma grupları,gezi parkurları,ankesör,çeşme,tuvalet ve otopark yaptırmıştır. Ayrıca büyük ve modern bir otopark mevcuttur.

 

Kalede,büyük bir sarnıç vardır.

 

Zirvesi,360 derece temaşa imkanı verir. Melet vadisi,deniz,Ordu kent merkezi,Boztepe, uzaklardaki dağlar ve harika tabiat manzaraları,doyulmaz bir seyir zevki yaşatır. Kurul Kale Yerleşmesi, Ordu'nun önemli bir turizm merkezidir.