Fatsa Ordu Fatsa Nerede
Fatsa-Ordu

Fatsa

Fatsa ilçesinin Kuruluş Yılı : 1876, Nüfusu : 107.031 (İlçe Merkez, Nufusu : 74.602), Yüz Ölçümü : 195 km2, Köy Sayısı : 59’dur.

Tarihçesi: M.Ö.400 yılında  Fatsa ve Çevresinde “Kolhlar, Drıller, Halipler, Mossinoikler ve Tibarenler” gibi Yunan asıllı olmayan yerli kabileler yaşamışlardır. M.Ö. 675’lerden itibaren sırası ile “Kimmerler, Persler ( M.Ö.547 ), Makedonyalı İskender ( M.Ö.334 ) ve komutanları ( M.Ö.312-208 )” İlçe ve çevresine hakim olmuştur. İlçede İlk Çağ dönemlerinden en dikkat çekeni ise Pontus devridir.( M.Ö. 280 -M.S. 263). İlçenin tarih sahnesinde önemli bir yer alması miladi 1.yy’da başlar. Türklerin Fatsa yöresine kesin olarak yerleşmelerini Malazgirt ( 1071 ) sonrası Akınlar sağlamıştır. Danışmend Gazi‘nin beylerinden Sevli Bey, Ladik taraflarından harekete geçerek az zamanda Samsun, Ünye, Fatsa ve Giresun taraflarını elde edip Trabzon’a kadar ilerlemeyi başarmıştır. Osmanlı Dönemi (1427-1922) İlçe idari olarak Canik Sancağına bağlıdır. Osmanlı kayıtlarında Fatsa yöresinin adı “Satılmış-ı Mezid Bey” veya “Nahiye-i Satılmış-ı Ferid Bey“dir. 15.yy kayıtlarında Nahiye statüsündeki Satılmış, 16. ve 17.yy kayıtlarında kaza olarak geçmektedir. İlçe 4 Aralık 1920’de Ordu’ya bağlı bir Kaza olmuştur.

Coğrafi Konum:  İlçe 41 ‘ kuzey paraleli ile 37-38 ‘ doğu meridyenleri üzerinde yer almaktadır. Doğusunda Perşembe, Batısında Ünye, Güneyinde Korgan, Çamaş, Çatalpınar ve Kumru İlçeleri Kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır.

Fatsa Ordu Fatsa Sahil
Fatsa-Ordu

İklim : Tipik Karadeniz iklimi hakim olup, kışlar ılık geçer, Yaz aylarında bunaltıcı sıcaklar olmaz. Isı farkları azdır.

Gezilecek Yerler:

Yeşil, Mavi, bir de Tarihin Rengi bilinir, Karadeniz’in incisi çoktur. Ama Fatsa bunların irilerinden birisi. Kimmerler, Persler, Büyük İskender, Pontus egemenliği, Roma- Bizans, Peçenek ve Kuman Türkleri, Osmanlı ve Cumhuriyet… Fatsa insanlık tarihinin önemli bir bölümünü tek başına anlatabilen bir coğrafya. Anadolu tarihinin Ege ve Akdeniz’de ortaya çıkarılan antik kentlerden ibaret olmadığının yaşayan kanıtı. Fatsa’ya gelin; Gaga Gölü’nü Cıngırt Kalesini görün.

Gaga Gölü:  İlçenin 10 km. güneyinde Fatsa – Aybastı karayolu üzerinde 80 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Dinlenme ve mesire alanıdır, gölde balık bulunmaktadır. 1. ve 3. derecede doğal SİT alanıdır.

Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı: İlçe, Bolaman beldesinde denize doğru hafifçe sokulan burun üzerinde, zincirleme bir şekilde inşa edilmiş kaledir. Gözetleme ve karakol görevi için iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. İç kale kalenin batı ucunda yer almakta, çok yüksek duvarlardan oluşmuş, kesme taşlar kullanılmıştır.

Kabakdağ Köyü: İlçeye 9 km. mesafededir. Organik tarımla beraber eko turizm çalışması olan tek köydür. 1877 Osmanlı – Rus savaşından sonra Batum civarından göç edenler tarafından kurulan köyde 180 hane kayıtlıdır. 20 ev tescillidir.

Cıngırt Kalesi: Yapraklı köyü sınırları içerisinde yer alan ‘’Cıngırt Kalesi‘’ İlçeye 5 km. mesafe- Yapılan litreratür çalışmaları , M.Ö. 301-63 yılları arasında tek ya da çok sayıda kayaya oyulmuş tünel şeklinde , güvenli olarak suya ulaşabilen basamaklı tünellerin, bu tip kale yerleşmeleri için karakteristik olduğunu göstermektedir.1.Derece arkeolojik sit alanıdır.

Fatsa Ordu Fatsa Merkez
Fatsa-Ordu

Tescilli Ürün: Fatsa Yalıköy Köftesi Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir.

Tescilli Kültür Varlıkları:  İlçede 38 adet tescilli 43 adet Tescilli Kültür Varlığı mevcuttur.

Ulaşım: Ordu merkeze uzaklığımız: 39 km, Samsun iline uzaklığımız: 112 km dir. Trabzon ve Çarşamba Havalimanı’ndan İlçeye ulaşılabilmektedir.