Ordu iline bağlı önemli ilçelerden biri olan Fatsa, Karadeniz’in incilerinden yalnızca biridir. Tabi Karadeniz’in incileri arasında bir takım farklılıklar ve daha özel olan bölgeler vardır. İşte Fatsa tam olarak bu önemli incilerden biri olmaktadır. Bölgede yalnızca yeşil ve mavi renk değil aynı zamanda buram buram tarihte baskın bir dokudur. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde hem tarihi içinize çekebilecek hem de doğa ile iç içe muhteşem bir tatil yapabileceksiniz. Fatsa’da gezilecek yerler de oldukça fazladır ve bölgeyi ziyaret ettiğinizde sizleri yoğun bir program beklemektedir. Öncelikle Fatsa ilçesi ile ilgili genel bilgilerden ve tarihinden bahsedecek olursak.

Tarihi

Bölgedeki en eski milletlerin M.Ö 675 yılında yaşandığı düşünülmektedir. Bu tarihlerde Perslerin ve Kimmerlerin yaşadığına dair bazı tarihi kalıntılar ve belgeler bulunmaktadır. Sonrasında 400’lü yıllarda ise Yunan olmadığı bilinen yerli kabilelerin bölgede yaşadığı düşünülmektedir. Bölgede hâkimiyet kurulan ve tarih kitaplarında en fazla yer bulan dönem ise Pontus dönemidir. Fatsa ilçesine Türklerin girişi ve yerleşmesi ise, Malazgirt savaşı ile birlikte başlamıştır. Bundan sonraki süreçte de Osmanlı Devleti himayesi altına giren bölge Canik Sancağına bağlı olarak yönetilmiştir. Uzun yıllar bölge kayıtlarda kaza olarak geçen bölge, günümüzde Ordu’nun en önemli ilçelerinden biri olmaktadır.

Coğrafi Konumu

Karadeniz’in Ordu iline bağlı önemli ilçelerinden biri olan Fatsa, 37-38 derece doğu meridyeni ile 41 derece kuzey paralelleri arasında yer almaktadır. Çevresinde oldukça önemli ilçeler bulunan Fatsa, doğuda Perşembe, batıda Ünye, güneyde Korgan, Çatalpınar, Çamaş ve Kumru kuzeyde ise Karadeniz’e komşu önemli bir ilçedir. Fatsa Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bir bölgedir. Bu sebeple 4 mevsim arasında aşırı sıcaklık farkları görülmez. Genelde ılık bir iklimi vardır. Bu özelliği sayesinde bölge 4 mevsim ziyaret edilebilir ve Fatsa’da gezilecek yerler rahatlıkla gezilebilir. Bölgede zaten çok sayıda önemli ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekân bulunmaktadır.

Fatsa’da gezilecek yerler
Fatsa’da gezilecek yerler

Fatsa’da Gezilecek Yerler

Fatsa ilçesinde mavi ve yeşil en baskın olan renklerdir. Denize kıyı olan ilçede mavi son derece hâkim olan bir renktir. Bunun yanında aynı zamanda doğa ile de iç içe olan ilçe bünyesinde yeşili de barındırmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde hem yeşilin hem de mavinin her tonunu görebilir ve keyfini çıkarabilirsiniz. Hem güzelce dinlenebilir hem de tarihi bölgeleri ziyaret ederek muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Fatsa’da gezilecek yerler listemize göz atmadan, bölgeyi ziyaret etmemenizi tavsiye ederiz.

  • Gaga Gölü: Bölge ile özdeşleşen en önemli yerlerden biri bu önemli Gaga Gölüdür. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde muhakkak görmeniz gereken önemli bir doğa harikası olan bölge, hem gezmek hem de doğa ile iç içe bir gün geçirmek için oldukça uygun bir bölgedir. Bölgede yürüyüş alanları, mesire yerleri ve ayrıca gölde tatlı su balıkları bulunmaktadır. Ancak bölgede yer alan göle girmek çok doğru bir durum değildir. Çünkü göl bir anda derinleşen bir göldür ve bu sebeple de tehlikelidir.
  • Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı: Fatsa’nın Boloman beldesinde yer alan kale ve kalenin üzerine sonradan inşa edilen Hazinedaroğlu Konağı ile son derece önemli bir yerdir. İnşa edildiği dönemde gözetleme kulesi olarak inşa edilen kale sonrasında özel bir konağın inşa edilmesi ile özel mülkiyet olarak kullanılmıştır. Günümüzde ziyarete açılan kale ve konak, yine oldukça önemli bir görev üstlenmektedir.  Kalenin iç kısmında yer alan küçük kale oldukça yüksek duvarlara sahiptir.
  • Kabakdağ Köyü: Kabakdağ köyü bölgede oldukça önemli bir faaliyetin yürütüldüğü özel bir yerdir. Bölgede organik tarım ile ilgili çalışmalar ve bununla birlikte eko turizm çalışmalarını yürütülmektedir. Bölgeye yaşayan halk Batum bölgesinden göç etmiştir. Bölgeye göç etme sebepleri de tarihte oldukça önemli bir yere sahip olan 1877 Osmanlı –Rus savaşıdır. Bu savaştan sonra Batum’da yaşayan halk mecburi olarak bölgeye gelip buraya yerleşmiştir.
  • Cıngırt Kalesi: Cıngırt Kalesi, Fatsa ilçesine bağlı Yapraklı köyü içerisinde yer almaktadır. Fatsa ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Kalenin milattan önce 4. yy da inşa edildiği düşünülmektedir. Bölgede yer alan sert kayaların oyularak oluşturulduğu ve içerisinde suya ulaşım için yapılan özel tünellerin olması son derece gelişmiş bir bölge olduğunu göstermektedir. Bölge ayrıca 1. sit alanı olarak geçmekte ve koruma altına alınmaktadır. Ayrıca kale ile birlikte bölgede kaya mezarları da bulunmaktadır.
  • Bölgede yer alan diğer tarihi ve turistik mekânlar şöyle olmaktadır. Kız kulesi, Dumlupınar mahallesinde yer alan manastır, Göreği manastırı ve son olarak Sarmaşık kaplıcaları bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi bölgede son derece önemli ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken oldukça önemli yerler bulunmaktadır. Ayrıca Fatsa’yı ziyaret ettiğinizde mutlaka patentli lezzet olan Fatsa Yalıköy köftesini denemelisiniz. Bölgeye özgü oldukça lezzetli bir yemek olan bu köfte, lezzeti ile tescillenmiş muhteşem bir lezzettir.