Gülyalı

Gülyalı ilçesinin Kuruluş Yılı : 1987, Nüfusu : 7.957 (İlçe Merkezi Nüfusu: 3.383) ,Yüz Ölçümü : 112 km² ,Köy Sayısı : 6’dır. Ordu ilinin bir ilçesidir. Halkın çoğunluğunu Türkmen/Çepniler oluşturur.

- Reklam -

Genel Bilgi:

Ordu-Giresun karayolu üzerinde olan ilçemiz, Ordu’ya 16 Km. mesafede olup 112 Km2 yüzölçümüne sahiptir. 6 Köy ve 5 Mahalleden oluşmaktadır. Halkın gelir kaynağının büyük bir kısmını fındık oluşturmaktadır. Son yıllarda kivide dikimi yapılmaktadır. Balıkçılıkta gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Gülyalı; denizi, doğal plajları ve güzellikleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Fakat ekonomik ve ticari yönden yeterince bir gelişme sağlanamadığından dolayı, bu potansiyelini yeterince kullanamamaktadır. Yapımı devam eden “Ordu-Giresun Havaalanı” denizin üzerinde bulunan Türkiye’de ilk, dünyada 3. havaalanıdır. 2014 yılında hizmete açılması planlanmaktadır.

Gülyalı-Ordu-Giresun Havaalanı
Ordu-Giresun Havaalanı

Gülyalı İlçesinin Tarihçesi

Halkın çoğunluğunu Türkmen(Çepniler) oluşturur. Geçim kaynağı ağırlıklı olarak fındıkçılık ve balıkçılık olup süt ve besi hayvancılığı ile turizm yatırımları ön plana çıkmaktadır. Ordu ilinde mavi bayraklı plajlarına sahip nadir yerlerden biridir. Çevre nüfusunun artması, yerleşim alanlarının genişlemesi hizmetlerin en iyi şekilde olması amacı ile beldede 1971 yılında belediye kurulması için gerekle müracaatlar yapılmış ancak “Abulhayır” adının Arapça olduğu gerekçesiyle kabul edilmemiş. Bunun üzerine “Abulhayır  adı “Kıyı” anlamına gelen “Yalı” ile “Gül” kelimelerinin birleşmesi ile “Gülyalı” olarak şekil aldıktan sonra tekrar yapılan müracaatlar üzerine 29.02.1972 tarih ve 10645 sayılı kararname ile Alibey ve Eski Sayaca köylerinin birleşmesi ile Gülyalı Belediyesi kurulmuştur.

İklimi: İlçemiz İklim yönünden Karadeniz’in tipik özelliklerini gösterir. Yüksek olmayan dağlar denize paralel uzanmakta olup, en önemli tepeleri Gökhasan, Taaruz, Tüylak tepeleridir. İlçemizin yüzölçümü 112 km2 olup, toprakları iç kısımlara doğru daralarak bir üçgeni andırır. İlçemizin Turnasuyu, Değirmendere, Hoşköy, Fasılcık,Divani dereleri ile Piraziz İlçesine sınırından Abdal Deresi önemli akarsuları olarak göze çarpar.

Gülyalı Kış Manzarası
Gülyalı Kış Manzarası

Gezilecek Yerler: Kestane Köyü’ndeki iki kemer köprü, bir taş çeşme ve cami ilçenin zenginliklerindendir.

Otantik Halk Plajı:  Gülyalı ilçesi Tepealtı mevkiinde bulunan Otantik Halk Plajı işletmesi restaurant, kafeterya, soyunma kabinleri ve kamelyaları ile hizmet vermektedir.

İlçe Kültür Varlıkları:

1-Çeşme, Kestane Köyünde bulunmaktadır

2-Dayınlı Köprüsü, Kestane Köyü Merkez Mah. bulunmaktadır.

3-Değirmenyanı Köprüsü, Kestane Köyünde bulunmaktadır.

4-Çeşme, Ayrılık Köyü Köşeli Mah. bulunmaktadır.

5-Merkez Camii, Kestane Köyü Merkez Mah. bulunmaktadır.

6-Meşe Ağacı, Turnasuyu Köyünde bulunmaktadır.

7-Köprü, Kestane Köyü Hasanlı Mah. bulunmaktadır.

Ulaşım: Ordu-Trabzon Karayolu istikametinde, Ordu– Gülyalı:12 km, Gülyalı-Giresun: 32 km dir. Ordu-Giresun Havaalanı inşaatı 2014 yılında tamamlandığında burada hizmet verecektir.