Yerleşim yeri olarak oldukça eski ancak il statüsüne kavuşması taze sayılabilecek bir şehir olan Ordu 1920 yılında resmi olarak il olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten önce, şehir Trabzon’a bağlı bir ilçe olmaktaydı. Bununla beraber şehir, aynı zamanda büyükşehir statüsüne sahiptir ve nüfus bakımından Türkiye’nin en kalabalık 30. şehri olmaktadır. Doğası ve havası ile Karadeniz’in en güzel şehirleri arasında yer alan şehir, ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Kendi nüfusunun yanı sıra, her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Ülkemizin bu eşsiz şehri muhakkak görülmeli ve gezilmelidir. Genel olarak tarihi ve kültürel yapısı ile ülkemiz eşsiz bölgelere ev sahipliği yapmaktadır. Bu toprakların her köşesi başka bir tarih ve yaşanmışlık barındırmaktadır. Tüm bu tarih ve kültür mirasının yaşatılması ve sonraki nesillere aktarılması, öncelikle onları tanımak ile mümkündür. Bilmediğimiz, görmediğimiz, havasını soluyup, suyunu içmediğimiz yerlerin kıymetini bilmemiz ve benimsememiz mümkün değildir. Kültürünüzü ve yaşadığınız coğrafyada yer alan eşsiz güzellikleri tanımaya, Ordu’dan başlamak sizin için çok faydalı olacaktır.

1. Ordu’nun İlçeleri

Ordu'nun İlçelerini Gösteren Harita
Ordu’nun İlçelerini Gösteren Harita

Yüz ölçümüne oranla oldukça fazla ilçeye sahip olan şehirde toplamda 19 tane ilçe bulunmaktadır. Her biri kendi içerisinde önemli olan bu ilçeler, tarihi ve turizm açısından çeşitli özellikleri bünyesinde barındırır. Merkez ilçesi Altınordu olmakta ve merkez olmasından kaynaklı olarak, şehrin en kalabalık ilçesidir. Şehrin en az nüfusa sahip ilçesi ise, Kabadüz ilçesi olmaktadır. Bu önemli Karadeniz şehrinin, diğer ilçeleri şu şekildedir. Ünye, Fatsa, Perşembe, Mesudiye, İkizce, Çaybaşı, Gülyalı, Çamaş, Akkuş, Kumru, Çatalpınar, Gürgentepe, Ulubey, Korgan, Kabataş, Gölköy ve Aybastı olmaktadır. Her bir ilçede önemli ekonomik faaliyetler yapılmakta ve bölgenin ekonomisine katkı sağlanmaktadır.

Ünye Fatsa Perşembe Mesudiye İkizce
Çaybaşı Gülyalı Çamaş Akkuş Kumru
Çatalpınar Gürgentepe Ulubey Korg Kabataş
Gölköy Kabadüz Aybastı Altınordu

2.Tarihi

Ordu daha öncede bahsettiğimiz gibi son derece eski bir yerleşim merkezidir. Öyle ki, bilinen ilk yerleşim MÖ 7. yüzyıla dayandırılabilmektedir. Bölgede sırası ile kurulan önemli devletler şöyle olmaktadır. Pontus Devletine, Roma İmparatorluğu son vermiştir ancak bu süreçten sonra ikiye bölününce bölge Bizans İmparatorluğuna kalmıştır. 1071 Malazgirt savaşı ile birlikte Bizans İmparatorluğu yerini Türklere bırakmıştır. Bölgenin tamamen Türklerin eline geçmesi, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından, Trabzon Rum Pontus Devletinin ortadan kaldırılması ile gerçekleşmiştir. Bölge 1920 yılına kadar Trabzon vilayeti içerisinde yer alsa da, o tarihten itibaren de il statüsüne kavuşmuştur.

3. Coğrafik Özellikleri

Karadeniz bölgesinin daha çok Doğusunda yer almak ile birlikte Orta Karadeniz bölgesine de yakın olan şehir, coğrafi konumu bakımından da önemli bir yere sahiptir. Şehrin kuzeyinde yer alan Kuzey Anadolu dağları, kıyı sıraları boyunca devam etmektedir. Bölgenin doğusunda, Giresun ili, batısında Samsun, güneyinde Tokat ve Sivas, kuzeyinde ise komple Karadeniz yer almaktadır. Bölgede çok fazla yayla, göl ve doğal alan bulunmaktadır. Yani bölge genel olarak önemli coğrafi özelliklere sahiptir.

4.İklimi

Ordu genel olarak Karadeniz ikliminin yaşandığı bir bölgedir. Ancak bazı bölümlerinde, farklı iklim özellikleri de görülebilmektedir. Şehrin geneli ılıman ve sürekli yağış almaktadır. Şehrin iç kesimlerinde yükselti fazla olduğundan dolayı, bu bölgeler neredeyse yok denecek kadar az kış mevsimini yaşamaktadır. Ancak yükseltinin az olduğu bölümlerde, 6 ay gibi bir süre kar yağışı görülmektedir. Öyle ki bu bölgelerde mayıs ayına kadar karın etkisi sürmektedir.  Bölgelere örnek olarak, Çambaşı, Beşiktaşı ve Sarı obası yaylası gösterilebilmektedir.

5.Nüfusu

Şehirde yapılan son nüfus sayımı 2017 yılında yapılmıştır. Bölgenin güncel nüfusu, 742.341 kişi olmaktadır. Nüfus yoğunluğu, en fazla merkez olan ilçede görülmektedir. İlde tahmini yıllık nüfus artışı, %2,97 olmuştur. Şehir genel olarak kalabalık bir şehir değildir. Ancak dönemsel olarak çok fazla turist bölgeyi ziyaret etmektedir. Onun dışında son derece sakin, doğa il iç içe inanılmaz yaşanılabilir bir şehir olmaktadır. Hatta emeklilik hayatının tadının çıkarılabileceği, son derece eşsiz bir şehirdir.

6.Ekonomik Faaliyetleri

Söz konusu ekonomik faaliyetler olduğunda Ordu ili, hem çok çeşitli olmakta hem de önemli potansiyellere sahiptir. Bölgedeki ekonomik faaliyetlerden daha ayrıntılı bahsetmemiz gerekiyor ise, faaliyetleri ve yoğun olarak gerçekleştirildiği bölgeleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Öncelikle bölgede yapılan en önemli ekonomik faaliyet, tarım olmaktadır. Neredeyse şehir nüfusunun %80’i geçimini tarımla sağlamaktadır. Normal koşullarda araziler tarıma pek elverişli olmasa da, iklim özelliklerinden dolayı bazı ürünler oldukça verimli yetişmektedir. En fazla tarımı yapılan ürün, genel olarak tüm Karadeniz bölgesinde yaygın olan fındık olmaktadır. Ordu ili tek başına, Türkiye’nin fındık ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Fındıktan sonra en fazla üretilen ürünler, patates, soya, arpa, mısır, çay ve buğday olmaktadır.
 • Yükseltinin fazla olması tarıma elverişi düşürürken, hayvancılığa imkân tanımaktadır. Özellikle Mesudiye, Korgan ve Aybastı koyun, sığır ve arı yetiştiriciliğine son derece uygundur.
 • Arıcılığa ayrı bir madde yapmak istedik çünkü Ordu’da tamamen bölgeye özgü çok önemli bir bal üretilmektedir. Kestane balı olarak adlandırılan bal, çok önemlidir. Bölge Türkiye’de bal üretimi konusunda ilk sıralarda yer almaktadır.
 • Bölgenin bir başka önemli ekonomik faaliyeti, yine Karadeniz genelinde olduğu gibi balıkçılık olmaktadır. Karadeniz’in bereketli suları, Ordu iline de yaramaktadır.
 • Bölgedeki önemli fabrikalar şu şekildedir; Çamsan Poyraz Laminant Parke, Sagra Çikolata ve Fındık Fabrikası, Altaş Yağ Sanayi A.Ş, Doğuş Çay, Şenocak Fındık ve Gürsoy Fındık olmaktadır.

7.Kültürü

Ordu, coğrafya kitaplarında daha çok Orta ve Doğu Karadeniz arasında gösterilse de, kültürel olarak Doğu Karadeniz bölgesine daha yakındır. Türkmen/Çepni bölgede hâkim olan kültürdür. Bunun yanı sıra ilde çok sayıda sinema, tiyatro ve çeşitli kültür salonları bulunmaktadır. Bunun dışında her yıl çeşitli festivaller düzenlenmekte ve bu da bölgenin kültürünü büyük katkı sağlamaktadır. Bölgeyi ziyaret eden insanlar için özellikle son derece oldukça faydalı olmaktadır. Bölgede akşamları da güzel vakit geçirilebilecek birçok mekân bulunmaktadır. Ordu kendi içerisinde ilçeleri ve farklı bölgeleri ile ayrı bir dünyaya sahiptir ve bu dünyada ilçeler arasında bile bir bütünlük tam olarak bulunmamaktadır. Özellikle kültürel etkinlikler bakımından, ilçeler kendi aralarında farklıdır ve gerek kullandıkları müzik aletleri gerek oyunları ile basit veya ufak da olsa bazı farklılıkları bulunmaktadır.

Müzik kültürü genel olarak, çevre iller ve Karadeniz kültürü ile uyuşmakta, benzerlik göstermektedir. Kemençe, davul, zurna ve klarnet ortak olarak kullanılan enstrümanlar olmaktadır. Bunun dışında bölgede bilindiği üzere en yaygın oyun, horon olmaktadır. Bölgenin bir başka önemli kültürel etkinliği, Ordu karşılaması olarak adlandırılır. Bu oyunda bölgeye has özel müzikler söylenir ve eğlenceli anların yaşanması sağlanır.

8.Mutfağı

Ordu mutfağı diğer tüm özellikleri gibi bölgesel olarak farklılık göstermekte ve çok çeşitli olmaktadır. Ancak bölgenin genelinde ağırlıklı olarak balık ve sebze ağırlıklı ürünler tüketilmektedir. Bu yönü ile Ordu halkı oldukça sağlıklı beslenmeyi tercih ediyor denebilmektedir. Bölgenin çeşitli coğrafi özelliklere sahip olması, mutfak kültürünün gelişmesine ve çeşitlenmesine olanak tanımıştır. Özellikle kıyı kesimlerinde daha çok sofralara balık kültürü hâkimdir ve bu bölgede yer alan restoranlarda eşsiz balıklar yemeniz mümkündür. İç kesimlere ve yüksek kesimlere çıktığınızda ise, daha çok hayvancılık yaygın olduğundan, kırmızı et bölgenin yemek kültüründe daha etkin rol oynar. Etin yanında, buğday, mısır, patates gibi ürünler bu bölgede daha fazla tüketilmektedir.

Bölgede yemeklerde en fazla kullanılan ürün pancar olmaktadır. Neredeyse her yemeği yapılan pancar, bölgenin mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Ordu mutfağında bölgeye has otların kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle sakarca, hoşkıran, kaldirik ve melocan gibi otlar yemeklerde oldukça sık kullanılır. Karadeniz’in meşhur lezzeti mıhlamaya, o eşsiz lezzeti veren önemli ürünlerden biri örneğin sakarca otudur. Bunun yanında melacon otunun girdiği yemekler son derece sağlıklı olmaktadır. Tüm bunların yanında, Ordu’yu ziyaret ettiğinizde mutlaka tatmanız gereken çok önemli lezzetler bulunmaktadır. Şöyle ki;

 • Turşu kavurması
 • Akkuş fasulyesi
 • Bir kedi
 • Mısır ekmeği
 • Yalıköy köftesi
 • Kabak kayganası
 • Ordu pidesi
 • Fındıklı burma tatlısı
 • Ordu kestane balı
 • Ordu tostu

Liste sürdürülmek isterse, daha onlarca çeşit eşsiz lezzet eklenebilir. Bu sebeple bölgeyi ziyaret ettiğinizde, mümkün olduğu kadar tüm lezzetlerini tatmaya ve denemeye özen gösterin. Böylece sizde kendi mutlaka denenmesi gereken lezzetler listenizi hazırlayabilirsiniz.

9.Turistik ve Tarihi Yerleri

Ordu’yu ziyaret etmeyi düşünenlerin en çok merak ettiği konulardan biri, doğal olarak bölgede yer alan tarihi ve turistik alanlardır. Bölgede gezilecek alanlar için oldukça uzun bir liste yapılabilmektedir. Öncelikle Ordu eşsiz doğası ve doğal alanları ile oldukça dikkat çekici bir bölgedir. Bölgede yapılması gereken birçok etkinlik ve deneyim bulunmaktadır. Kıyı ve yayla turizmi, hava sporları, kış sporları, trekking gibi etkinlikler için oldukça uygundur. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde bir de görmeden ve gezmeden asla dönmemeniz gereken önemli yerler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Bölgenin en önemli doğal alanı Boztepe, listenin en başında yer almaktadır. İçerisinde bulunan teleferik ile ziyaretçilerine oldukça keyifli anlar yaşatmaktadır. Boztepe’nin en yüksek noktasından, tüm Ordu görülebilmektedir. Tepeye hem teleferik ile hem de karayolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Bizim tavsiyemiz mutlaka teleferiği tercih etmenizdir. Böylece eşsiz manzaralar görebilmeniz mümkündür.
 • Paşaoğlu Konağı, bölgenin en eski ve tarihi bölgeleri arasında bulunmaktadır. Bölgenin en güzel ve önemli sivil mimari eseri olan konak, 1982 yılında Kültür Bakanlığı bünyesine katılmış ve restore edilmiştir. Günümüzde Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi ismi ile ziyaretçilere açıktır. Müzeye giriş tamamen ücretsizdir. Ordu’ya yolunuz düştüğünde bu önemli mimari eseri görmenizde fayda vardır.
 • Ordu’da yerli yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği alanlardan biri, Yason Burnu olmaktadır. Ordu’ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta ve Çaytepe köyü içerisinde yer alan bu önemli yer, yarımada olmaktadır. Bölgede Rumlar tarafından 1869 yılında yapılan bir kilise bulunmakta ve bu kilise ziyaretçilere açık olmaktadır. Bölgenin genel doğası son derece keyifli ve muhteşem manzaralar görebileceğiniz bir yerdir.
 • Bölgede yer alan ve ziyaret edilmesi gereken birçok kale bulunmaktadır. Bunlar, Ünye Kalesi, Gölköy Kalesi, Bolaman Kalesi, Meletios Kalesi, Kaleköy Kalesi, Kuşfenak Kalesi, Cotyora Kalesi, Kurul Kalesi,Fatsa Cıngırt Kaya Mezarları, Göller Kalesi, Gençağa Kalesi olmaktadır. Bunların arasında en popüler ve en fazla ziyaretçi alan, Bolaman Kalesidir. Kalenin Pontus Rum Devleti tarafından yapıldığı ve o tarihlerden kaldığı tahmin edilmektedir. Kalenin üst kısmında bir de eski, tarihi bir konak bulunmaktadır. Bu konak günümüzde yöresel yemeklerin yapıldığı bir restoran ve el sanatlarının sergilendirildiği bir mekân haline getirilmiştir.
 • Ordu’ya gidip, yaylalarına çıkmamak olmaz. Bölge bilindiği üzere son derece önemli yaylalara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yaylalarda, yılın belirli zamanlarında, muhteşem etkinlikler düzenlenmektedir. Bölgede yer alan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken en önemli yaylalar, Perşembe Yaylası ve Çambaşı yaylasıdır.
 • Ulugöl Tabiat Parkı, bölgede yer alan ve kendine hayran bırakan son derece önemli bir yerdir. Bir krater gölü olan Ulugöl, şehrin en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Bölgede hem günübirlik kalım ve piknik olanağı mevcuttur hem de içerisinde bulunan konaklama yerleri sayesinde tatil yapma ve dinlenme olanağı bulunmaktadır.
 • Karadeniz doğasını, buram buram içinize çekebileceğiniz Gaga Gölü, bölgenin en derin ve doğası ile kendine hayran bırakan en önemli bölgesidir. Göle giriş yapılmaması tavsiye edilir çünkü oldukça derin bir göl olmaktadır. Gölün çevresinde bolca fındık ağacı bulunmaktadır. Gölün rengi ve çevresindeki ağaçların ahengi, Karadeniz ve Ordu’nun kimliği gibi görünmektedir.