İlimiz merkezine 13 km. mesafedeki Bayadı köyü sınırlarında bulunan sivri bir kaya üzerine kurulmuş 1. derece arkeolojik ve Doğal Sit alanı olup, antik bir yerleşmedir. 250 – 300 adet merdiven gün ışığına çıkarılmıştır. Kazı esnasında bulunan pişmiş topraktan çatı kiremitleri, duvar örgüsü seramik parçaları incelenmiş ve M.Ö. II. ve I. Yüzyılda yerleşim yapıldığı tespit edilmiştir.

T.C. Ordu Valiliği , Müze Müdürlüğü’nce 2010 ve 2011 yıllarında arkeolojik kazı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu alan, Karadeniz Bölgesinde İlk arkeolojik kazı alanıdır. Kazılar sonucu 3000 yıl öncesine ait tapınak ve kale duvarlarına rastlanmıştır. 2012 yılında da kazılara devam edilmiştir. Arkeolojik Kazı çalışmalarında kullanılmak üzere “Kazı Evi” hizmete açılmıştır.

2100 YILLIK KİBELE HEYKELİ

2016 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk arkeolojik kazısının devam ettiği 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi’nde, 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 cm yüksekliğinde mermerden yapılmış, tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Heykelin bu yıl Türkiye’de yapılan arkeolojik kazılar arasında en değeli şaheser olduğu bildirildi.
Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından kazı çalışmalarının sürdürüldüğü, Doğu Karadeniz’in ilk bilimsel arkeolojik kazısının yapıldığı Kurul Kalesi’nde yaklaşık 200 kg ağırlığında, 110 cm boyunda ve tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.
İlimiz merkezine 13 km. mesafedeki Bayadı köyü sınırlarında bulunanmaktadır.