Ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu, her mevsim gidilebilir ve görülebilir bir yerdir. Bünyesinde barındırdığı eşsiz güzellikleri ile ziyaretçilerine keyfine doyumsuz anlar bırakan şehir birçok yönden insanı etkiler. Doğası, tarihi yerleri, Karadeniz’e ha yaylaları ve kafanızı çevirdiğiniz yerde göreceğiniz yeşili ve mavisi ile adet bir cennettir. Tüm bu özelliklerinden dolayı her yıl binlerce kişi bölgeyi ziyaret etmekte hatta tekrar tekrar bölgeyi tercih eden birçok insan vardır. Bölge bu kadar sevilince ve ziyaretçisi de bol olunca bizler de sizin için biz Ordu gezi rehberi hazırlamak istedik. Böylece şehri ziyaret ettiğinizde daha bilinçli bir gezi tamamlayabilir ve ekstra olarak keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan ve genel olarak bölgenin iklim koşullarına sahip olan Ordu, Doğu ve Orta Karadeniz arasında yer alır ancak Doğu Karadeniz’e daha yakındır. Yüz ölçümü büyüklüğü bakımından Türkiye’nin 57. büyük ili olmaktadır. Şehirde birbirinden önemli ve hem turistik hem de tarihi öneme sahip 19 ilçe ve bunlara bağlı oldukça güzel beldeler vardır. Nüfusun önemli bir bölümü merkez ilçe olan Altınordu’da yaşamaktadır. Bölgede ilk yerleşim yerinin MÖ 7. yüzyıllarında Bozukkale isimli bölge olduğu düşünülmektedir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Ordu’da birçok önemli medeniyet yaşamış ve devlet kurulmuştur. Tüm bunlar geride son derece değerli tarihi kalıntılar ve anıtlar bırakmıştır. Ordu gezi rehberi yazımızın ilerleyen bölümlerinde bahsedeceğimiz bu önemli yerleri mutlaka ziyaret etmeniz ve görmeniz gerekmektedir.

Ordu’da Ne Meşhur?

Ordu’da ne meşhur sorusuna verilebilecek çok sayıda cevap bulunmaktadır. Çünkü bölge sahip olduğu hemen hemen tüm ayrıntısı ile mükemmeldir. Doğası, suyu, tarihi, insanı ve eşsiz lezzetleri ile daha çok nesi meşhur değil sorusunu insana sordurtur. Doğa tutkunlarının son derece güzel vakit geçireceği ve inanılmaz eğleneceği Ordu’nun biraz meşhur olan yemeklerinden bahsedecek olursak. Yemek konusu önemlidir çünkü bir bölgeye gittiğinizde yapacağınız en iyi kültür olaylarından biri o bölgeye has yemekleri ve diğer tatları denemektir. Çünkü bunlar o bölge hakkında ve o bölgenin insanı hakkında sizlere son derece önemli ipuçları verir. Yani kısacası ziyaret ettiğiniz bölgelerde meşhur olan tatları denemeniz bölgeyi derinlemesine keşfetmenizi ve öğrenmenizi sağlar. Elinize bu tip gezi olanakları geçtiğinde asla alışık olduğunuz tatlara yönelmeyin ve denemekten korkmayın. Bölgede yapılan ve bölgeye has olan en güzel lezzetler Ordu gezi rehberi ayrıcalığı ile karşınızda;

 • Ordu’da ziyaret ettiğiniz yer kıyı kesimleri ise, sofralarda balık çeşitlerinin ve genel olarak balık yemeklerinin hâkim olduğunu görürsünüz. Balık çorbası, buğulamalar, özellikle Perşembe ilçesinde mutlaka tadılması gereken Mersin kaya mezgiti mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdir. Ayrıca Perşembe bölgesinde özellikle oldukça şirin ve güzel balık restoranları vardır ve size balığın ve mezelerin en güzelini hazırlarlar.
 • Bölgede yemeklerde en fazla kullanılan ürünlerden biri kuşkusuz pancardır. Neredeyse her varyasyonu yapılır ve her biri birbirinden lezzetlidir. Çorbası, kavurması, dolması kısacası bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka içerisinde pancar bulunan bir yemeği tatmanızı öneririz. Özellikle kış aylarında pancar çorbası içinizi ısıtmaktadır. Balık ve pancar çorbasının yanında bölgede ayrıca kabak çorbası ve beyaz mısır çorbası oldukça meşhurdur.
 • Karadeniz’in herhangi bir bölgesine gidip de mıhlama yememek olmaz. Başka bir şehirde veya bölgede yediğiniz mıhlamadan çok farklı olur çünkü doğaya karşı nefis bir manzara da yemezsiniz o mıhlamayı, ayrıca Ordu’da mıhlamanın içerisine konulan sakarca otu ile ekstra ortaya lezzet bombası çıkarılmaktadır.
 • Ordu’da mutlaka yenmesi gereken diğer son derece meşhur ve lezzetli yiyecekler şöyle olmaktadır. Turşu kavurması, hamsi tava, buğulama ve hamsi köfte, Akkuş fasulyesi, keşkek, mısır ekmeği, Yalıköy köftesi, Ordu tostu ve kabak kayganası özel olarak denemeniz gereken son derece önemli lezzetlerdir.

Ordu gezi rehberi

Ordu Gezi Turu

Bölgede iyi bir gezi turu yapmak ve mümkün olduğunca önemli bölgelerini gezmek istiyorsanız Ordu gezi rehberi yazımızda bu bölüm tam size göre olacaktır. Çünkü bu bölümde Ordu’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden bahsetmek istiyoruz. Bölgede son derece önemli tarihi ve turistik yerler vardır. Tatil programınıza tüm bu yerleri sığdırabilirseniz gerçekten sizin için son derece muhteşem bir deneyim olacaktır. Ordu’nun ziyaretçilerine sunduğu en önemli avantaj mevsim şartlarından dolayı 4 mevsim ziyaret edilebilmesidir. Hangi mevsimde giderseniz gidin yine keyifli anlar geçirirsiniz hatta her mevsim birbirinden muhteşemdir. Bizim tavsiyemiz bölgeyi farklı mevsimlerde de ziyaret etmeniz ve bu deneyimi bizzat yaşamanızdır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler şöyle olmaktadır;

Ordu gezi rehberi

Ordu Gezi Organizasyonları

 • Ordu’ya gittiğinizde görmeniz gereken en önemli yerlerin başında Boztepe gelir. Ordu’yu kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz denizden tam 530 metre yükseklikte bulunan Boztepe muhteşem bir doğaya ve manzaraya sahiptir. Bölgeye çıkış seçeneği olarak hem karayolu hem de teleferik seçeneği bulunmaktadır. Teleferik ile 2.350 metre uzunluğundaki mesafeyi son derece keyifli bir şekilde çıkabilirsiniz. Boztepe’ye vardığınızda bölgede çok sayıda bulunan kafelerde ve restoranlarda yemek yiyebilir veya manzaraya karşı sıcak bir çay içebilirsiniz. Ayrıca bölgede adrenalin tutkunları için yamaç paraşütü yapılmakta ve isteyene eğitim verilmektedir.
 • Bölgenin bir diğer önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri Paşaoğlu Konağı olmaktadır. 1896 yılında Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından inşa edilen konak, günümüzde Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olarak ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. Yapımı sırasında birçok önemli bölgeden malzeme getirilen ve ustası İstanbul’dan transfer edilen konak, sivil mimariye örnek olarak gösterilebilecek en güzel yerlerden biridir.
 • Ordu’nun merkezinde yer alan Taşbaşı Kilisesi bölgeyi ziyaret ettiğinizde görmeniz gereken bir diğer önemli tarihi yerdir. Özel kesme taşlarla yapılan bu kilise, günümüzde hem kültür merkezi hem de arkeoloji müzesi olarak ziyaretçileri kabul etmektedir.
 • Ordu’nun görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri kuşkusuz Yason Burnu yarımadası olmaktadır. Çaytepe Köyü içerisinde bulunan ve özellikle güneşin batışı ve doğuşunu izlemeniz gereken bölgede bir de eski kilise bulunmaktadır. Ayrıca bölge doğası ve sunduğu manzaralar ile ziyaretçilerine muhteşem fotoğraf kareleri sunmaktadır. Bölgede isteyenler zıpkınla balık tutabilir veya dalış yapabilmektedir.
 • Pontus Rum İmparatorluğu’nun Ordu’da hâkim olduğu dönemde yapıldığı düşünülen Bolaman Kalesi Ordu’nun bir diğer önemli tarihi mekânlarından olmaktadır. Yapıldığı dönemde gözetleme kulesi olarak kullanıldığı tahmin edilen ve içerisinde bir şapel bulunduran kale oldukça güzel bir yerdir. Sonradan üzerine inşa edilen Hazinedaroğlu Konağı ile önemi daha fazla artmış olan kale, günümüzde Geleneksel El Sanatları ve Yöresel Yemekler Lokantası olarak hizmet vermektedir.
 • Bölgede oldukça güzel ve doğası ile kendine hayran bırakan çok sayıda doğal göl ve şelale bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Çiseli Şelalesi ve Gaga Gölü olmaktadır. Oldukça önemli doğal güzelliklerden olan bu bölgeler Ordu’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.
 • Son olarak bölgenin en önemli mesire ve kamp alanlarından olan Ulugöl Tabiat Parkı‘ndan bahsedecek olursak. Yemyeşil doğası içerisinde barındırdığı kamp ve konaklama alanları ile hem günübirlik hem de uzun süre kalabileceğiniz son derece muhteşem bir bölge olmaktadır. Bölge dört mevsim ziyaret edilebilmekte ve her mevsim kendi içerisinde ziyaretçilerine oldukça güzel anlar sunmaktadır.

Ordu Yaylaları

Bilindiği üzere Karadeniz yaylaları ile meşhur bir bölge olmaktadır. Doğal olarak Karadeniz’e bağlı şehirlerde bu özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Ordu’da mutlaka görmeniz gereken oldukça güzel yaylalar vardır. Farklı bölgelerde yer alan ve her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olan bu yaylalar, Ordu’yu ziyaret ettiğinizde mutlaka gezi rehberinizde yer almalıdır. Yaylaları en iyi şekilde gezmek için bölgeye sıklıkla düzenlenen turları tercih edebilir ve böylece uzman rehberler ile keyifli bir yayla turu gerçekleştirebilirsiniz. Bölgede yer alan en güzel ve mutlaka görülmesi gereken yaylalar bulunmaktadır.

 • Ordu’nun hatta ülkemizin en güzel yaylalarından biri olan Perşembe Yaylası Ordu’da görmeniz gereken yaylaların başında gelmektedir. İçerisinde Karga Tepesi, Çiseli Şelalesi ve Kümbetler yer alan yayla, hem doğal hem de tarihi yerleri ile ziyaretçilerinin gönlünü fethetmektedir. Yaylaya temmuz ayında ziyaret ettiğinizde ayrıca bölgede gerçekleşen şenlikleri görebilir ve son derece eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.
 • Bölgede yer alan önemli yaylalardan bir diğeri Çambaşı Yaylası olmaktadır. Oldukça geniş bir alana yayılan bölge içerisinde 72 obayı barındırır. Ayrıca bölgede bulunan suların birçok hastalığa şifasının olduğu düşünülmektedir. Bölgeyi her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte ve bölgede yer alan konaklama yerlerinde tatil yapmaktadır.
 • Ordu’da yer alan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir başka önemli yayla Keyfalan Yaylası olmaktadır. Mesudiye ilçesine bağlı olan ve ilçe ile arasında 20 kilometre yol bulunan yaylaya özellikle yaz aylarında dolmuş ile ulaşım seçeneği sunulmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde konaklayabileceğiniz yayla evleri bulunmaktadır. Ayrıca bölgeyi günübirlik olarak da ziyaret edebilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Ordu Yaylaları

Ordu Gece Hayatı

Önemli aktivitelerin ve eğlencelerin genellikle gündüz yaşandığı bölgede gece hayatının çok fazla geliştiği söylenemez. Buna rağmen bölgede gecelere eğlenebileceğiniz, güzel vakit geçirebileceğiniz bazı önemli mekânlarda bulunmaktadır. Bölgede son derece şık nezih ve dostlarınız ile eğlenceli vakit geçirebileceğiniz barlar ve clublar bulunmaktadır. Canlı müzik dinleyip dilerseniz alkol alabileceğiniz bu mekânların bazılarında ayrıca yemek yeme imkanı da sunulmaktadır. Bölgenin en önemli mekânlarından biri Atatürk Bulvarında bulunan Bar&Bar olmaktadır. Bunun dışında gece dışarı çıktığınızda ziyaret edebileceğiniz yerler şöyle olmaktadır; Jazz Pub Ordu, Köşk Pub, Perşembe ilçesinde yer alan Küba Club, Aura Club Ordu ve Gardenya Club önemli müzik ve eğlence mekânları olmaktadır. Ayrıca Ordu merkezde yer alan ve haftanın her günü rahatlıkla müzik dinleyerek Karaoke yapabileceğiniz Cafe’s Karaoke tercih edilebilecek en önemli yerlerden biri olmaktadır.

Ordu gezi rehberi

Ordu Şehir İçi Ulaşım

Ordu’da şehir içi ulaşımın kolaylıkla sağlanabilmesi için birçok otobüs ve minibüs seçeneği bulunmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde ulaşım seçeneklerini kullanabilmeniz için ordum kart sahibi olmanız gerekmektedir. Kartı satın alabileceğiniz ve yükleme yapabileceğiniz birçok satış ve dolum noktası bulunmaktadır. Bu kart yalnızca Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait özel otobüslerde mecburi olarak kullanılmaktadır. Bölgede yer alan minibüslerde böyle bir zorunluluk yoktur. Ayrıca Ordu’yu ziyaret ettiğinizde daha rahat bir ulaşım gerçekleştirmek için takside rahat bir seçenek olmaktadır. Orduya hava yolu seçeneği ile geldiğinizde Ordu Giresun Havalimanına iniş yapmış olursunuz. Buradan şehir merkezine gitmek için 18 kilometre gibi bir mesafeyi kat etmeniz gerekir. Bunun içinde Havaş servislerini tercih edebilir veya bölgede hazırda bekleyen taksileri kullanabilirsiniz.

Ordu gezi rehberi

Ordu Tatil Köyleri

Ordu dört mevsim ziyaret edilen ve talep gören bir şehir olduğundan dolayı konaklama seçenekleri hem son derece avantajlı hem de bazı dönemler dezavantajlı olabilmektedir. Bölgenin her zaman ziyaret edilebilir olması bazı dönemlerde yaşanan yığılmaları engellese de, yine de özellikle festival ve yayla etkinliklerinin gerçekleştirildiği dönemde biraz daha kalabalık olmaktadır. Genel olarak şehir merkezinde konaklama problemi yaşanmasa da, bu dönemde yayla evlerinde veya yaylalarda bulunan diğer konaklama seçeneklerini tercih etmek isteyenlere bazı sıkıntılar çıkarabilmektedir. Eğer bölgeyi ziyaret ettiğinizde yayla evlerinde veya yaylalarda bulunan otellerde konaklamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız da fayda vardır.

Şehir merkezinde kalmak isteyenler için en iyi seçenek muhteşem manzarası ve oldukça lüks konaklama seçeneği sunan Radisson Blu Hotel olmaktadır. Ordu merkezde yer alır ve hem bölgeye özgü lezzetlere hem de dünya lezzetlerine menüsünde yer verir. Ayrıca Anemon Ordu Hotel de yine aynı şekilde muhteşem bir manzaraya sahip ve oldukça konforlu bir konaklama seçeneği olmaktadır. Ordu gezi rehberi her bütçeye uygun otel apart otel veya farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. İster şehir merkezinde isterseniz Ordu’nun doğal bölgelerinde bulabileceğiniz konaklama yerleri ile hem güzel vakit geçirebilir hem de son derece dinlendirici bir tatil geçirebilirsiniz. Konaklama ile ilgili olarak herhangi bir mağduriyet yaşamamak için yapmanız gereken mutlaka önceden rezervasyon yaptırmaktır. Böylece istediğiniz otel veya bölgede herhangi bir sorun ile karşılaşmadan tatilinizi yapabilirsiniz.

Ordu Tatil Köyleri

Ordu Pansiyon

Ordu’da farklı bütçelere uygun olarak sunulan konaklama seçeneklerinden biri pansiyonlar olmaktadır. Özellikle merkezde bulunan lüks otellere nazaran ekonomik olan pansiyon ve apart otel seçeneklerini tercih ederek daha ekonomik bir konaklama gerçekleştirebilirsiniz. Hem şehir merkezinde hem de çeşitli yörelerde rahatlıkla bulabileceğiniz birçok temiz ve nezih pansiyon bulunmaktadır. Daha az ödeyerek aynı konforu ve rahatlığı bulabileceğiniz Ordu’da yer alan pansiyon seçenekleri ile ilgili olarak forumlarda ve tatil sitelerinde yer alan kullanıcı yorumlarını inceleyerek seçim yapabilirsiniz. Ayrıca bu tip sitelerde bütçenize uygun en iyi seçenekleri de rahatlıkla bulabilirsiniz. Zaten bölgede her bütçeye uygun olarak çok sayıda otel ve pansiyon seçeneği bulunduğundan dolayı bu konuda zorlanmayacağınızı düşünmekteyiz.

Ordu gezi rehberi

Ordu Tatil Köyleri

Ordu’da konaklama için tercih edilebilecek bir diğer önemli seçenek tatil köyleri olmaktadır. Özellikle doğa ile iç içe ve huzurlu bir tatil isteyenler için son derece keyifli tatil köyleri bulunmaktadır. Bu tatil köyleri merkezden ziyade Ordu’nun daha çok beldelerinde ve yaylalarında yer almaktadır. İçerisinde çeşitli aktivite ve doğaya özgü sporların yer aldığı bu tatil köylerinde son derece eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bölgede yer alan en önemli tatil köyü Ayanikola Tatil Evleri olmaktadır. Bu konuda daha detaylı araştırma yaparak veya yine tatil sitelerinden yararlanarak sizin için en uygun tatil köyü bulabilirsiniz. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde en iyi yerde konaklamak ve sorunsuz bir tatil geçirmek için mutlaka insanların daha önceki deneyimlerinden faydalanmalı ve bu konudaki düşüncelerini dikkate almanız gerekmektedir. Kullanıcıların genel olarak memnun kalmadığı veya olumsuz puan verdiği konaklama seçeneklerini tercih etmemenizde fayda vardır.

Ordu Tatil Köyleri

Ordu’ya Ne Zaman Gidilir?

Tatil yapmak ve gezip görmek için aslında uygun zamanı kollamak asla mantıklı bir durum değildir. Fırsatını bulduğunuz anları kaçırmamalı ve mutlaka bu zamanları yeni yerler görmek ve keşfetmek için kullanmalısınız. Ordu gezi rehberi olarak şunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Özellikle yılın her dönemi ziyaret edilebilen Ordu gibi önemli şehirleri fırsat bulduğunuz anda ziyaret etmeniz son derece doğru bir karar olacaktır. Bölge istenildiği zaman ziyaret edilebilmektedir ancak ziyaretçilerin farklı aktivite seçenekleri için bazı mevsimler ve aylar daha uygun olmaktadır. Örneğin Ordu’yu ziyaret amacınız yaylaların keyfini çıkarmak ise tercih etmeniz gereken mevsim yaz mevsimi olmaktadır. Çünkü yaylalara ancak yaz aylarında çıkılabilmekte ve zaten etkinlikler ve festivallerde bu mevsimde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bölgede bulunan Ulugöl ve Yason Burnu gibi önemli bölgeler bahar ve yaz aylarında çok daha keyifli olmaktadır.

Ordu’ya Ne Zaman Gidilir?

Ordu son derece özel bir şehir olduğundan hem yaz aylarında hem de kış aylarında ziyaretçilerine oldukça muhteşem manzaralar sunmaktadır. Kışın yaylalara çıkamazsınız da Ordu’da bulunan önemli kayak merkezlerinde kar tatili yapabilirsiniz. Ayrıca şehre kar yağdığında ortaya çıkan manzara kesinlikle görülmeye değerdir. Bizim tavsiyemiz bölgeyi hangi tarihte ziyaret etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ve bu konuda kararsızsanız, öncelikle bölgede yapmak istediğiniz aktiviteleri ve görmek istediğiniz yerleri belirleyin ve bunlara en uygun mevsimi öğrenin. Zaten istediğiniz zaman gitme ve konaklama imkânınızın bulunduğu şehirde gideceğiniz tarihi tespit etmek son derece kolay olacaktır.

Ordu Kahvaltı Mekânları

Kahvaltı kuşkusuz günün en güzel öğünlerin biri olmaktadır. Ordu’da da bugünün en güzel öğünü en güzel şekilde gerçekleştirmeniz için birçok önemli mekân bulunmaktadır. Ordu’da yöreye özgü lezzetleri tadabileceğiniz ve doğa ile iç içe muhteşem bir kahvaltı yapabileceğiniz güzel ve tadına doyamayacağınız hem şehir merkezinde hem de Ordu’nun doğa ile iç içe beldelerinde bulunan sayısız mekân vardır. Kahvaltınızı nerede ve nasıl yapmaya karar verdiğinizde kendiniz için çok daha etkili seçenekler bulabilirsiniz. Ordu’da her tercihe ve zevke uygun restoran ve kahvaltı salonu bulunduğundan dolayı herkesin keyifle kahvaltı yapabileceği birçok seçenek de doğal olarak bulunmaktadır. Hazırlamış olduğumuz Ordu gezi rehberi ile tatilinizi daha keyifli hale getirmenize destek olmak istedik umarız sunmuş olduğumuz bilgiler ve tavsiyeler faydalı olmuştur.

Ordu Kahvaltı Mekânları