Her şehri ayrı güzel ve ayrı değerlere sahip olan ülkemizde, bazı şehirler vardır ki, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile bambaşka bir yere sahiptir. Doğal sit alanları ve eşsiz doğası ile Ordu, akla ilk gelen şehirler arasında yer almaktadır. Ordu’da gezilecek yerler listesi oldukça kabarık ve birbirinden eşsiz bölgeleri içerisinde bulundurmaktadır. Şehri ziyaret etmeye karar verdiğinizde, size oldukça fayda sağlayacak listemizi incelemeden, Ordu’yu ziyaret etmemenizi tavsiye ederiz.

1Boztepe

Ordu’da gezilecek yerler listemizin en başında yer alan Boztepe, Ordu’nun tüm güzelliklerini görebileceğiniz, yaklaşık 530 metre yüksekliğe sahip oldukça muhteşem bir yerdir. Deniz ve tüm Ordu ayaklarınızın altında yer almaktadır. Bu eşsiz yerde yapabileceğiniz tek aktivite, manzarayı izlemek değildir. Aynı zamanda tepeye rahatlıkla inip çıkmanız ve manzaranın keyfini çıkarmanız için, bir teleferik bulunmaktadır. Dünyanın en uzun hatta sahip olan bu teleferik, tek seferde 250 kişiyi taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Ücreti ise, son derece ekonomik ve yaşanılan deneyimin yanında oldukça cüzi bir ücret olmaktadır. Boztepe’de yapılan bir başka önemli aktivite de, yamaç paraşütü olmaktadır. Yüksekliği ve iklimi ile bu ekstrem sporu için oldukça önemli bir bölge olma özelliğine sahiptir. Bölgede ayrıca, konaklamanız veya günübirlik vakit geçirmeniz için birçok mekan ve alan bulunmaktadır.

2Düzoba Yaylası

Listemizin ikinci sırasında, her köşesi ile insana huzur veren Düzoba Yaylası yer almaktadır. Ordu ziyaretinizi, Ramazan ve Kurban bayramına denk getirirseniz, Düzoba Yaylasında her yıl düzenlenen güreş müsabakalarını da izleme şansı elde edebilirsiniz. Ayrıca bölgede yılın belirli bir döneminde yayla pazarları kurulmakta ve ziyaretçiler için yine eşsiz bir deneyim sunulmaktadır. Bu yayla pazarına denk gelmek ve hem gezmek hem de alışveriş yapmak istiyorsanız, ziyaretinizi yaz dönemine ayarlamalısınız. Çünkü bu pazarlar Mayıs ile Ekim ayı arasında kurulmaktadır. Bölgeye ulaşım, ortalama 40-60 km arasında değişmekte ve araçlar ile yapılmaktadır.

3Keyfalanan Yaylası

Ordu’yu ziyaret ettiğinizde mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken Keyfalan Yaylası, Ordu’da gezilecek yerler listesi içinde bulunan en önemli yaylalardan biridir. Genel olarak şehrin en güzel ve doğası ile en muhteşem yaylası olarak kabul edilmektedir. Mesudiye ilçesinden, yaklaşık 20 km kadar uzak olan yayla, deniz seviyesinden oldukça yüksekte yer almaktadır. Bu sebeple havası özellikle oldukça temiz ve insana huzur verebilen bir özelliğe sahiptir. Çam ormanları arasında konumlandırılmış olan yayla, kendine özgü evleri, piknik alanları ve içme suyu ile oldukça popülerdir. Yaylada bulunan suyun birçok rahatsızlık üzerinde, iyileştirici etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Genel olarak dinlenmek ve iyi vakit geçirmek için oldukça uygundur. Konaklamanız için, bölgede birçok otel ve yayla evi bulunmaktadır.

4Eminem Pınarı-Yokuşdibi Mesire Yeri

Bilindik mesire yerlerinden çok farklı olan Eminem Pınarı-Yokuşdibi Mesire Yeri, ziyaretçilerine oldukça konforlu imkânlar sunmaktadır.  Özellikle bölgede yer alan, dağ evi ziyaretçiler için oldukça popülerdir. Yılın istediğiniz zamanında konaklayabileceğiniz dağ evinde, her mevsim ayrı keyifli olmaktadır. Mesire alanında yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Bunların en önemlisi, konakladığınız dağ evinde güneşin doğuşunu ve batışını izlemektir. Bunun dışında her türlü kış sporu, doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapmak için oldukça elverişli bir bölgedir. Doğa ile iç içe bir tatil istiyorsanız, mutlaka Eminem Pınarı-Yokuşdibi Mesire Yerini ziyaret etmelisiniz. Ayrıca günübirlik olarak da, bölgeye ulaşım oldukça kolay olmaktadır.

5Korgan Yaylaları ve Obaları

Her yıl şenlikler düzenlenen ve ziyaretçilere keyifli anlar yaşatan bir başka önemli yayla da, Korgan Yaylaları ve bu yaylalara bağlı olan obalardır. Yaylaya çıkış son derece kolay ve rahattır. Genel olarak yaylaları ve obaları ziyaret etmeyi seviyorsanız, Ordu’da oldukça fazla sayıda yayla bulunmaktadır. Korgan Yaylalarında da yine yılın belirli zamanlarında şenlikler ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Şenliklere denk gelmeniz halinde oldukça keyifli zaman geçirmeniz muhtemeldir.

6Sayacabaşı Mesire Yeri

Ordu il merkezine oldukça yakın olan Sayacabaşı mesire yeri, güzel zaman geçirmenizi sağlayacak birçok olanağa sahiptir. Oldukça geniş bir alan üzerine kurulan mesire yeri içerisinde, şirin bungalov, kır gazinosu, kameriye, yemek pişirme alanları ve tuvaletler bulunmaktadır. Yani hem günübirlik olarak hem de birkaç gün dinlenmek amacı ile tercih edilebilecek oldukça harika bir dinlenme alanıdır. Hayran kalacağınız doğa harikası manzaraları ve temiz havası ile bölge, her mevsim oldukça keyifli olmaktadır.

7Karaoluk Şelalesi

Çiseli Şelalesi olarak da bilinen, Karaoluk Şelalesi, Ordu’da gezilecek yerler listesinin popüler bölgeleri arasında yer almaktadır. Görüntüsü ve muhteşem doğası ile konuklarını karşılayan şelale,  bölgenin önemli turizm alanları arasında bulunmaktadır. Şelale 4 mevsim duraksız akmaya devam etmekte ve şelalenin döküldüğü gölde kişiler rahatlıkla yüzebilmektedir. Yani hem dinlenmek hem de güzel anlar geçirmek amacı ile tercih edilebilecek önemli bir yerdir.

8Hoynat Adası

Hem tarihi açıdan hem de görsel olarak eşsiz bir bölge olan Hoynat Adası, günümüzde turistik amaçlı olarak ziyaret edilse de, geçmişte daha çok gemiler için sığınak olma özelliğine sahiptir. Bölgenin en avantajlı yönü, henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş olması ve bu bakımdan da oldukça sakin bir yer olmasıdır. Üstelik Hoynat Adasına ulaşım son derece kolay olmaktadır. Bölge bünyesinde bulunan önemli kuş türleri dolayısı ile koruma alanı olarak ilan edilmiştir.

9Asarkaya Kent Ormanı

Hem yürüyüş alanı hem de mesire yeri olarak, birçok insana ev sahipliği yapan Ünye Asarkaya Kent Ormanı, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Bölge özellikle yaz mevsiminde çok keyifli olmakta ve hem piknik yapmak isteyenler hem de doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için bulunmaz bir yerdir. Doğa harikası bu orman, Ordu’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olmaktadır.

10Ulugöl Tabiat Parkı

Ordu ilinin en büyük gölü olma özelliğine sahip Ulugöl Tabiat Parkı, bir krater göl olmaktadır. Doğal güzelliği ve sonradan bünyesine eklenen oyun alanları, kamelyaları, seyir terasları ve daha birçok spor alanları ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatmaktadır. Göl çok sayıda su sporu için oldukça elverişli olmaktadır. Üstelik bu eşsiz tabiat parkına giriş ücreti oldukça uygun olmaktadır.

11Perşembe Yaylası

Benzersiz bir coğrafyada yaşadığımızın en önemli kanıtı, Perşembe Yaylası olmaktadır. Çünkü bu denli eşsiz bir yere sahip olmamız, bizleri oldukça şanslı kılmaktadır. Bölge koruma altına almaya çalışılmakta ve bununla ilgili resmi girişimler yapılmaktadır. Perşembe Yaylasında doğa yürüyüşleri, safari turları ve ekstrem sporlar yapılmaktadır. Bunun dışında mesire alanı olarak da tercih edilebilmektedir.

12Yeşilce-Topçam Yaylaları

Ordu’da yer alan yaylalardan biri olan Yeşilce-Topçam Yaylaları, Mesudiye ilçesine bağlıdır. Zaten bilindiği üzere ilçe, yaylaları ile meşhurdur. Bu yaylalar arasında Yeşilce-Topçam özel bir yere sahiptir. Çünkü doğası ve bitki örtüsü ile oldukça keyifli bir bölgedir. Ayrıca Ordu şehrinde yer alan, diğer yaylalar gibi önemli şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.

13Gaga Gölü

Batı Karadeniz’de yer alan nadir göller arasında bulunan Fatsa Gaga Gölü, bölgenin önemli bölgeleri arasında yer alıyor. Yemyeşil doğa ile birleşen göl, ziyaretçilerine eşsiz manzaralar sunuyor. Ordu’nun Fatsa ilçesinde yer alan göl hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta, gölün oldukça derin olmasıdır. Bölgede yer alan diğer göller düşünüldüğünde derinliği en fazla olan göl olduğu da söylenebilmektedir. Yani ziyaretçilerin göle girmeleri doğru bir aktivite olmayacaktır.

14Kapılı (Cıngırt) Kazankaya Şelaleleri

Kapılı (Cıngırt) Kazankaya Şelaleleri doğal güzellikleri ve eşsiz manzarası ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Ordu’da gezilecek yerler listesinde yer alan diğer tüm doğal alanlar gibi oldukça güzel vakit geçirmenizi sağlayacak muhteşem bir doğa alanıdır. Şelaleyi takip ederek doğa yürüyüşü yapabilir ve bölgede bulunan önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz. Bölgede mutlaka görmeniz gereken yerler, Tirfil Tepesi, Çayır Camisi, Kapılı Şelalesi ve Çayır Çeşmesi olmaktadır.

15 Argın Yaylası

Akkuş ilçe merkezinden yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan Argın Yaylası, yazları doğal yeşil alanı ile kışları kayak sporuna elverişli oluşu ile oldukça ilgi görmektedir. Ordu’da yer alan yaylalar genel olarak oldukça keyiflidir. Yani Orduyu ziyaret ettiğinizde mutlaka Argın Yaylası gibi önemli yaylaları ziyaret etmeli ve bu eşsiz güzellikleri görmelisiniz. Yayla ulaşım, oldukça rahat bir biçimde asfalt yol üzerinden yapılmaktadır.

16Yoroz Kent Ormanı

Ordu’nun Altınordu-Ulubey ilçesi yol üzerinde bulunan Yoroz Kent Ormanı, kamp tutkunları için mükemmel bir bölgedir. Bölgede gözünüzün gördüğü her yer yeşil ve her yer muhteşemdir. Bölgede yapılabilecek birçok aktivite ve eğlenceli etkinlik bulunmaktadır. Bunlar zirve yürüyüşü, kaya tırmanışı, kamp ve bunlara ek olarak zirveden manzara karşı güzel bir çay içebilirsiniz. Yoroz Kent Ormanında ayrıca bir şeyler atıştırmak için, çay bahçeleri bulunmaktadır.

17Ohtamış Şelalesi

Ohtamış Şelalesi, Ulubey ilçesine bağlı önemli bir bölgedir. Şelale 30 metre yükseklikten akmakta ve son derece muhteşem bir manzara ortaya çıkmaktadır. Şelaleyi ziyaret etmek istediğinizde ortalama 500 metre gibi bir yolu araçsız olarak yürümeniz gerekmektedir. Bölge o kadar keyifli bir bölgedir ki, bu sorun olmaktan ziyade oldukça keyifle gerçekleştirilen bir aktivite olmaktadır. Bilinmesi gereken önemli noktalardan biri şelalenin yolunun çok düzgün olmadığı ve bazı bölümlerini tehlikeli olabileceğidir. Yolculuğa çıkarken, mutlaka bu durumu göz önünde bulundurmalı ve eğer mümkün ise önleminizi almalısınız.

18Küpkaya Kanyonu

Ulubey ilçesine bağlı olan Küpkaya Kanyonu, Ordu şehir merkezine de 32 km uzaklıktadır. Ulaşım oldukça kolay ve sorunsuz gerçekleştirilebilmektedir. Bölgenin en güzel kanyonu olma özelliğine sahiptir ve mutlaka görülmesi gereken olağanüstü bir yerdir. Kanyonda, balık tutulabilmekte, yüzme sporu ve kano sporu yapılabilmektedir. Ayrıca bölgede piknik alanları ve çeşitli tesislerde bulunmaktadır. Kısacası ziyaret edildiği takdirde Küpkaya kanyonunda oldukça keyifli zaman geçirilmektedir. Ordu’da ziyaret ettiğiniz için asla pişmanlık duymayacağınız önemli bir bölgedir.

19Çamaş Kanyonu

Bölgede bulunan bir diğer önemli kanyon olan Çamaş Kanyonu, tarihi ve doğal dokusu ile yine muhteşem bir bölgedir. Bölgenin en önemli özelliği, rafting sporu için elverişli olmasıdır. Merkeze 5 km uzaklıkta olan kanyona ulaşım son derece rahattır. Ayrıca kanyonda rahatlıkla balık tutulabilmekte ve yürüyüş yapılabilmektedir. Kanyon hakkında bilinmesi gereken en önemli konu, oldukça eşsiz ve muhteşem bir bölge olduğudur. Ziyaretiniz esnasında bol yeşil alan ve doğal güzellikler ile iç içe kalacaksınız.

20Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası, normal koşulda günübirlik gezilebilecek bir yer olsa da, bizim önerimiz bu eşsiz yaylada birkaç gün kalmanızdır. Çünkü yaylada geçireceğiniz birkaç gün size çok iyi gelecektir. Yayla ülkemizde bulunan en büyük yayla olma özelliğine de sahip olmaktadır. Şifalı bitkileri, suyu ve havası ile size birkaç günlük meditasyon imkanı sağlayacaktır. Bu eşsiz deneyim kendinizi daha iyi hissetmenizi hem de mükemmel bir biçimde dinlenmenize olanak tanıyacaktır.

Otopark Ücret Tarifesi

         ALTINORDU CADDE OTOPARKLAR ÜCRET TARİFESİ
        
ZAMAN OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
0 – 5 DAKİKA  ÜCRETSİZ  ÜCRETSİZ
0 – 1 SAAT  ₺ 2.00  ₺ 3.00
1 – 3 SAAT  ₺ 5.00  ₺ 6.00
3 – 10 SAAT  ₺ 10.00  ₺ 11.00
10 – 24 SAAT  ₺ 25.00  ₺ 26.00

 

          ALTINORDU İLÇESİ AÇIK OTOPARK ÜCRET TARİFESİ
 (Cumhuriyet, Ortacami, Stadyum, Ayışığı, Adliye, Stadyum, Kızılay, Teleferik, Öğretmenevi )
ZAMAN OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
0 – 5 DAKİKA  ÜCRETSİZ  ÜCRETSİZ
0 – 1 SAAT  ₺ 2.00  ₺ 3.00
1 – 3 SAAT  ₺ 5.00  ₺ 6.00
3 – 10 SAAT  ₺ 10.00  ₺ 11.00
10-14 SAAT  ₺ 15.00  ₺ 16.00
14 – 24 SAAT  ₺ 25.00  ₺ 26.00
*Teleferik otoparkında tur araçlarından 3 saate kadar ₺10.00 , aşan her saat için ₺2.00’dir.

 

          ALTINORDU İLÇESİ AÇIK OTOPARK ÜCRET TARİFESİ

                                             (Teniskort)

ZAMAN OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
0 – 2 SAAT  ₺ 3.00  ₺ 4.00
2 – 12 SAAT  ₺ 5.00  ₺ 6.00
12-24 SAAT  ₺ 10.00  ₺ 11.00

 

         ALTINORDU OTOPARK ABONELİK ÜCRET TARİFESİ
OTOPARK ADI OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
CUMHURİYET  ₺ 175,00  ₺ 200,00
ORTACAMİ  ₺ 175,00  ₺ 200,00
STADYUM  ₺ 175,00  ₺ 200,00
AYIŞIĞI  ₺ 150,00  ₺ 175,00
ADLİYE  ₺ 150,00  ₺ 175,00
TELEFERİK  ₺ 150,00  ₺ 175,00
TENİSKORT  ₺ 100,00  ₺ 120,00
KIZILAY  ₺ 110,00  ₺ 130,00
ÖĞRETMENEVİ  ₺ 400,00

 

          FATSA – ÜNYE CADDE OTOPARKLAR ÜCRET TARİFESİ
ZAMAN OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
0 -1 SAAT  ₺ 2.00  ₺ 3.00
1 – 3 SAAT  ₺ 4.00  ₺ 5.00
3 – 10 SAAT  ₺ 7.00  ₺ 8.00
10 – 24 SAAT  ₺ 25.00  ₺ 26.00

 

          FATSA – ÜNYE AÇIK OTOPARKLAR ÜCRET TARİFESİ
ZAMAN OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
0 – 1 SAAT  ₺ 2.00  ₺ 3.00
1 – 3 SAAT  ₺ 4,00  ₺ 5,00
3 – 10 SAAT  ₺ 7,00  ₺ 8,00
10 – 24 SAAT  ₺ 12,00  ₺ 24,00

 

          FATSA – ÜNYE AÇIK OTOPARKLAR ABONELİK ÜCRET TARİFESİ
OTOPARK ADI OTOMOBİL MİNİBÜS / KAMYONET
FATSA  ₺ 100,00  ₺ 110,00
ÜNYE  ₺ 130,00  ₺ 150,00