Hava Sporları Turizmi-Ordu

Türkiye ve Ordu ilinde Hava Sporları Turizmi olarak Yamaç Paraşütü, Yelken Kanat, Planör, Paraşüt, Balon gibi hava sporları için çok uygun arazi koşullarına sahiptir. Bölge bazında çok farklı topoğrafik yapıların olması bu spor dallarının gelişmesi için büyük bir avantaj sağlar.

Ülkemizde Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz Bölgesi’ndeki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır. Türk Hava Kurumu (THK), üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından yamaç paraşütü eğitimleri düzenlenmektedir (Akpınar ve Bulut, 2010).Yelken kanat, motoru olmayan, rüzgar ve diğer hava etkileri ile uçuş yapabilen tek kişilik bir uçuş aracıdır. Yamaç Paraşütü yapılan yerlerde yelken-kanat sporu da yapılabilir. THK ve çeşitli hava kulüpleri tarafından eğitim kursları verilmektedir (Akpınar ve Bulut, 2010).

Ordu Hava Sporları Turizmi 

Tek kişilik veya çift kişilik olanları mevcuttur. Tek kişilikleri 300-330 kg, çift kişilikleri 450-495 kg ağırlığında, bir ya da iki koltuklu, çok hafif hava araçlarına mikrolight denmektedir. Daha kısa bir anlatımla “ağırlıkları 300-495 kgarasında değişen hava araçları” demek mümkündür. Bu hava araçları kendi arasında ultralight, motorlu yamaç paraşütü ve motorlu yelken kanat şeklinde sınıflandırılırlar.

Ordu ilinde şehir merkezinin hemen üzerinde yer alan 475 metredeki kalkış pistiyle Boztepe’den sahile yapılan uçuşların yanı sıra, Çamaş Kaymakamlığının desteklediği bir eğitim pisti mevcuttur.