Bir bölgenin, gelecek nesillere bırakabileceği en önemli mirası tarihi yerleridir. O tarihi yerlerde yaşanmışlık ve şehirlerin acıları gizlidir. Sadece acıları da değil, ayrıca sevinçleri zaferleri yani kısacası tarihi yerler o şehrin bir nevi günlüğüdür. Biz ülke olarak tarihi yerler konusunda çok şanslıyız ve eşsiz yerlere sahibiz. Özellikle bazı bölgeler bu konuda son derece mükemmel eserleri ve yerleri bünyesinde barındırıyor. Ordu tarihi yerler konusunda, bu bölgelere örek olarak gösterebileceğimiz önemli yerlerden biridir. Bölgede çok sayıda tarihi alan ve eser bulunmaktadır. Her biri birbirinden kıymetli bu yerleri biraz yakından tanımak, bölgeyi ziyaret etmeyi düşünenler için çok faydalı olacaktır.

1.Kurul Kalesi Yerleşkesi

Ordu merkezine 13 km uzaklıktaki Bayadı sınırları içerisinde bulunan bölge, önemli bir kazı ve sit alanı olmaktadır. Yapılan çalışmalar bölgede birçok tarihi kalıntı ve eski tarihlerden kalma 300 basamaklı bir merdiven ortaya çıkarmıştır. Alan içerisinde ziyaretçiler için, piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca alanda, eski su sarnıcı ve dehliz bulunmaktadır. Günümüzde ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmeleri için, seyir terasları ve oturma alanları yapılmıştır. Ordu tarihi yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri, Kurul Kalesi Yerleşkesi olmaktadır.

2.Cotyara(Bozukkale)

Cotyara (Bozukkale), Ordu ili için son derece önemli bir öneme sahiptir. Bölge Ordu’nun kurulan ilk yeri olarak bilinmektedir. Bölgenin 11. yüzyılda Bizanslılar tarafından gözetleme kulesi olarak kullanıldığı, araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu önemli bölge Ordu ile Samsun karayolu üzerinde yer almakta ve merkeze ortalama 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. 2. derece sit alanı olarak tescil edilen bölge hem turizm hem de tarihi açıdan son derece önemlidir. Ordu tarihi yerler denildiğinde bu sebeple akla ilk gelen yerlerden biri olmaktadır.

3.Yason Burnu Yarımadası

Perşembe ilçesine bağlı Çaytepe köyünde yer alan Yason Burnu Yarımadası, Ordu’nun en ünlü tarihi ve doğal güzellikler arasında yerini almaktadır. Bölgede 1869 yılında inşa edilen bir kilise bulunmaktadır. Bu kilise yeniden düzenlenerek ziyaretçilerine açılmıştır. Deniz kenarında bulunan bu bölge içerisinde kilise olan tek yarımada, olma özelliğine sahiptir. Bu önemli tarihi yerde, ziyaretçiler için yeme içme alanları ve piknik alanları bulunmaktadır. Hem yerli hem yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken bölge, özellikle içerisinde bulunan kilise nedeniyle Hıristiyanlar için son derece ilgi çekici olmaktadır. Bölgeye ulaşım karayolu üzerinden sağlanmaktadır.

4.Taşbaşı Kültür Merkezi (Eski Cezaevi Kilisesi)

Ordu’nun il merkezinde yer alan Taşbaşı Mahallesi’nde bulunan Taşbaşı Kültür Merkezi önemli bir kentsel sit alanı içerisinde bulunmaktadır. Eski bir kilise olan kültür merkezi dikdörtgen biçiminde inşa edilmiş bir yapı olmaktadır. Kilisenin doğusunda bir tane büyük, yanlarında iki küçük apsis yer almaktadır. Yapı günümüzde hala sağlamlığını koruyan kesme taşlardan yapılmıştır. Kilisenin Ortodoks Hıristiyanlar tarafından 1853 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. 2000’li yıllardan bu yana da Kültür Merkezi olarak ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

5.Altınpost Efsanesi

Yunan Mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Altınpost Efsanesi, Ordu’nun Yason Burnu Yarımadasında yer alan, daha doğrusu o bölgede geçen bir mitolojik olaydır. Yani Altınpost efsanesi olarak adlandırılan bölge, efsanenin geçtiği yer olmakta ve ziyaretçileri bölgede bu mitolojik olay ile ilgili detaylı bilgi öğrenmektedir. Mitolojik karakterlere ve özellikle Yunan Mitolojisine ilginiz var ise, mutlaka bölgeyi ziyaret etmenizi öneririz. Yason Burnu Yarımadasına giderek bu bölgeyi rahatlıkla görebilir ve eşsiz efsaneyi öğrenebilirsiniz.

6.Yunus Emre Türbesi

Ordu’nun Ünye ilçesinde yer alan türbe, Yunus Emre’nin son yıllarını geçirdiği ve vefat ettiği yer olarak bilinmektedir. Yunus Emre’yi sevenler için son derece özel bir yer alan Yunus Emre Türbesi, muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Bu önemli yere ulaşım, asfalt yol üzerinden rahatlıkla sağlanabilmektedir. Ordu seyahatlerinizde hem manevi hem de tarihi bir yeri ziyaret etmek isterseniz, tercihiniz mutlaka Yunus Emre Türbesinden yana olmalıdır.

7. Meletios Kalesi

Mesudiye ilçesine bağlı Yeşilçit köyünde yer alan Meletios kalesi, bölgenin önemli tarihi yerleri arasında bulunmaktadır. Bölgenin özelliği doğal kayalar üzerinde oluşturulmuş olmasındandır. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar bölgenin en eski yerleşim yeri olduğunu göstermektedir. Kaleye çıkış için kullanılan merdivenler, bölgedeki ana kayanın oyulması ile oluşturulmuştur. Kaleye ulaşmak için, daha doğrusu kalenin olduğu bölgeye ulaşmak için, gidilmesi gereken mesafe yaklaşık 114 kilometre olmaktadır. Mesudiye ilçesinden bölgeye ulaşmak isteyenlerin kat etmesi gereken yol 15 kilometre olmaktadır.

 

8.Fatsa Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı

Fatsa Bolaman Kalesi ve Hazinedaroğlu Konağı, bölgenin önemli bir sivil mimari örneği olmaktadır. Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Dolaman beldesinde yer alan kale ve konak, sonradan çeşitli restorasyon çalışmalarına uğramıştır. Denize doğru inşa edilen kale, inşa edildiği dönemde muhtemelen gözetleme amacı ile ve karakol benzeri bir yer olarak inşa edilmiştir. Konumlandırıldığı nokta bu yönde ipuçları vermektedir. Karenin iç kısımları son derece yüksek duvarlarla oluşturulmuş ve inşasında kesme taşlar tercih edilmiştir. Ayrıca içerisinde küçük bir de şapel yer almaktadır. Kale üzerine inşa edilmiş bir konak bulunmaktadır. Günümüzde kale ve konak restore edilerek geleneksel el sanatları adı altında bir yere dönüştürülmüştür. Ayrıca bölgede ziyaretçilerine özel yöresel yemekler lokantası bulunmaktadır. Ordu tarihi yerler denildiğinde akla ilk gelen bölgelerden biri burası olmaktadır.

9.Ordu Cıngırt Kalesi

Ordu’nun Fatsa ilçesi ile 5 kilometre mesafede bulunan, Yapraklı köyünde yer alan Cıngırt Kalesi milattan önce 4 yüzyıla ait bir bölge olarak kabul edilmektedir. Yapılan çalışmalar ve bölgede bulunan kalıntılar alanın ne kadar eski olduğunu göstermektedir. Bölgenin özelliği kayaların içerisinde suya rahatlıkla ulaşabilmek adına birçok tünelin oyulmuş olmasıdır. Geçmişte muhtemelen savaşlarda kaçmak amacıyla oluşturulan tüneller bugün ziyaretçilerine son derece ilginç manzaralar oluşturmaktadır. Tünellerde yer alan basamaklar, suya en güvenli ve en rahat şekilde ulaşımı sağlamaktadır. Günümüzde halen kazı çalışmalarının devam ettiği bölgede, çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır.

10.Mesudiye Kültür Merkezi (Eski Kilise)

Mesudiye Kültür Merkezi adından da anlaşılacağı üzere Ordu’nun Mesudiye ilçesinde yer almaktadır. Kilise olarak inşa edilmiş olan yapı, günümüzde kültür merkezi olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Girişi özenle seçilmiş renkli ve kesme taşlar ile döşenmiş ve bu sayede görsel olarak zengin bir görünüm elde edilmiştir. Ordu tarihi yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir alan olan kültür merkezi için karayolu ulaşımı kullanılmaktadır. Ordu’nun merkezinden bölgeye ulaşmak isteyenlerin, gitmesi gereken mesafe 114 kilometre olmaktadır.

 

11.Ünye Kalesi

2500 yıllık tarihi ile oldukça eski bir kale olan Ünye Kalesi, Ordu’nun Ünye ilçesinde bulunan Kale köyünde yer almaktadır. Eski olmasına rağmen, halen dik yamaçlar üstünde sapasağlam ve ilk günkü gibi yeni duran kale, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Kale bulunduğu alana göre oldukça yüksekte yer almaktadır. Bölgede ayrıca kaya mezarı iki adet dehliz ve sarnıç yer almaktadır. Hem görsel olarak hem de tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kaleye ulaşım asfalt yol ile sağlanmaktadır. Ünye’nin merkezine 7 kilometre olan bölge, Ordu merkeze 55 kilometre olmaktadır.

12.Dikenlice Kaya Mezarı

Ordu’nun Gürgentepe ilçesinde yer alan bu önemli tarihi kaya mezarları, kayalıklara oyulmuş olmaktadır. Bu biçimde kayalıklara oyulu tam 9 adet kaya mezarı bulunmaktadır. Oldukça eski olduğu düşünülen mezarlar, oda şeklindedir. Her bir oda tek kişilik, bir adet kişiye özel yapılmıştır. Eskiden yaygın geleneklerden olan bu tip mezar odalara örnek gösterileşebilecek oldukça önemli bir yerdir. Gürgentepe ilçesine bağlı, Dikenli köyde yer almaktadır. Ordu’dan Gürgentepe’ye ulaşım karayolu üzerinden sağlanmakta ve yaklaşık 50 kilometre olmaktadır.

13.Paşaoğlu Konağı Etnografya Müzesi

Paşaoğlu Hüseyin Efendi tarafından 1896 yılında inşa edilen konak, oldukça önemli bir yerdir. Bölgede yer alan en özel sivil mimari örneği olmaktadır. Son derece özenle inşa edilen konak, zamanın önemli bir İstanbullu ustası tarafından yapılmıştır. Malzemeleri de özel olarak getirilen konakta, her şey en ayrıntılı şekilde düşünülmüştür. Bahçesinde bir havuz ve önemli bir orijinal taş ocak bulunmaktadır. Müzenin içerisinde oldukça önemli eserler ve belgeler bulunmaktadır. Ordu’nun il merkezinde yer alan müzeye ulaşım son derece kolay olmaktadır.

14.Diğer Tarihi Yerler

Ordu’da yer alan tarihi yerlerin sayısı oldukça fazla olduğundan ve her birinden tek tek bahsetmenin zor olacağından dolayı, en popüler yerlerden bahsettik. Aşağıda yer alan tarihi yerler de yine Ordu’da yer alan önemli tarihi bölgeler olmaktadır.