Ülkemizin eşsiz bölgeleri arasında yer alan Karadeniz, kendi içerisinde ayrı güzelliklere sahip şehirleri ile de, gezmeyi ve yeni yerler görmeyi seven insanlar için son derece mükemmeldir. Özellikle yeşil doğası ile Ordu, kendine hayran bırakmaktadır. Şehirde hem görülmesi gereken birçok önemli turistik ve tarihi bölge bulunmakta hem de birçok etkinlik gerçekleşmektedir. Ordu turizm etkinlikleri bakımından oldukça gelişmiş bir şehir olma özelliğine sahiptir. Bu sebeple ziyaretçileri oldukça şanslı olmaktadır. Şehirde yapabileceğiniz etkinliklerden biraz bahsedecek olursak.

1- Ordu Atlı Doğa Yürüyüşü

Atla gerçekleştirilen doğa yürüyüşleri her zaman oldukça keyifli ve çok daha az yorucu olmuştur. Özellikle at binmeyi seven ve aynı zamanda doğa gezilerinden hoşlanan kişiler için, ikisi aynı anda gibi bir etkinlik olmaktadır. Söz konusu doğal güzellik olduğunda, Ordu oldukça önemli bir şehir olmaktadır. Bölgede çok fazla doğal alan bulunmakta ve bu alanlarda at ile doğa yürüyüşü yapmaya oldukça elverişli olmaktadır. Bölgede bu etkinlikten faydalanmak isteyen kişiler için, binicilik eğitimleri de verilmektedir. Bunun için özel olarak faaliyet gösteren çiftlikler bulunmaktadır. Ordu turizm etkinlikleri kapsamında faydalanabileceğiniz atlı doğa yürüyüşü, size oldukça güzel vakit geçirme olanağı sunmaktadır. Ordu’da yer alan yaylalar, özellikle bu etkinlik için son derece uygun olmaktadır.

2- Ordu Botanik Turizmi

Doğa denildiğinde akla gelen ilk şey doğal olarak bitkiler ve eşsiz çiçeklerdir. Ordu’da botanik konusunda tam bir cennet şehirdir. Bölge zaten yeşilin en güzel tonlarına sahiptir ve bununla birlikte bitki çeşitleri konusunda da oldukça şanslıdır. Özellikle bazı bölgelerde bu durum çok daha yaygındır ve bu sebeple her yıl botanik etkinlikleri düzenlenir. Şehrin botanik turizmi açısından en önemli bölgeleri, Yeşilçe yaylaları ve Mesudiye-Topçam bölgeleridir. Bu bölgelerde eşsiz çiçekler ve çok çeşitli bitkiler bulunmaktadır. Ziyaretçilerin oldukça keyifli zamanlar geçirdiği bu bölgeleri ziyaret etmeden Ordu seyahatinizi sonlandırmamanızı tavsiye ederiz.

3- Ordu Festival Turizmi

Festivallere katılmayı ve yeni heyecanlar yaşamayı seviyorsanız, Ordu’da düzenlenen festivaller tam size göre olmaktadır. Hem sosyalleşmek hem de bölgenin kültürel dokusunu keşfetmek açısından düzenlenen festivallere katılmak oldukça önemlidir. Bu festivallerde yeni insanlar ile tanışmanız ve son derece keyifli zamanlar geçirmeniz oldukça muhtemeldir. Ordu turizm etkinlikleri kapsamında düzenlenen festivallere örnek olarak gösterebileceğimiz etkinlikler şöyledir;

  • Perşembe yaylası şenlikleri, temmuz ayında son haftalarında başlayan etkinlik toplamda 7 gün sürmekte ve geleneksel müsabaka ve yarışlar ile oldukça eğlenceli geçmektedir.
  • Çambaşı yaylası şenlikleri, kar şenliği olarak bilinen bu etkinlik ocak ayında gerçekleştiriliyor.
  • Eriçek yaban çileği şenliği, Yokuşdibi yayla şenliği ve Vosvos şenliği, bölgede düzenlenen diğer etkinlikler olmaktadır. Her biri, birbirinden eğlenceli ve eşsiz bu şenlikler ile Ordu ziyaretinizi mükemmel hale getirebilirsiniz. Ziyaretlerinizde sizin için önemli olan yalnızca gezmek görmek değil, aynı zamanda eğlenceli zaman geçirmek ise, bu festivaller tam size göre olmaktadır.

4- Ordu Mağara Turizmi

Ülkemizde oldukça önemli etkinlikler arasında gösterilen mağara turizmi, Ordu’da da oldukça önemli bir yere sahiptir. Mağaralar geçmiş kültürlerin keşfedilmesi ve doğal güzelliklerin görülmesi açısından önemli mekânlar arasında yer almaktadır. Genellikle oldukça ilginç görünümlere sahip olan mağaralar, turizm açısından önemli olduğundan, ülkemizde çeşitli restorasyon çalışmalarından geçirilmektedir. Gerekli düzenleme ve çalışmalar yapıldıktan sonra rahatlıkla ziyaretçilere açılan mağaralar, bu hali ile de oldukça keyifli gezme deneyimi sunmaktadır. Ordu’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken mağaralar; Çınarcık Mağarası, Yazkonağı Mağarası, Boğazcık Mağarası, Yaylacık Mağarası, Patlaksu Mağarası olmaktadır.

5- Ordu Hava Sporları Turizmi

Hava sporları birçok insan için oldukça önemli ve olmazsa olmaz etkinliklerdir. Ülkemiz hava sporları için genel olarak uygun bir iklime ve yer şekillerine sahiptir. Hava sporları konusunda bilindiği gibi rüzgâr ve yükselti oldukça önemlidir. Ordu bu konuda son derece elverişli bir şehir olduğundan, bölgede hava sporları oldukça popülerdir. Bölgede yapılabilen hava sporları, yamaç paraşütü, planör, yelken kanat, paraşüt ve balon olmaktadır. Ordu’da hava sporu yapmak isteyenler için, şehir merkezinde oldukça önemli bir kalkış pisti bulunmaktadır. Bu pist tamı tamına 475 metre olmaktadır. Hem bu pist üzerinden hem de Boztepe üzerinden, rahatlıkla hava sporları gerçekleştirilmektedir. Bölgede hava sporları oldukça desteklenen ve bu konuda yatırım yapılan faaliyetler arasında yer almaktadır. Bu sebeple ilk kez hava sporlarını deneyecek olanlar için Ordu hem oldukça gelişmiş hem de güvenli bölgeler arasında bulunmaktadır.

6- Ordu Kış Turizmi

Yükseltinin fazla olduğu alanlar, kış turizmi için oldukça önemli ve büyük bir avantajdır. Ordu da bu yönü sayesinde bünyesinde önemli kış turizm olanağına sahiptir. Şehir zaten bünyesinde sayısız etkinlik imkânı sunmakta ve bu konuda oldukça şanslı bölgeler arasında yer almaktadır. Uygun mevsimde şehri ziyaret ederek, bölgede oldukça keyifli kış sporlarını gerçekleştirebilirsiniz. Bölgede kayak sezonu 5 ay gibi oldukça uzun bir süre devam etmektedir. Bölgenin en önemli kayak merkezi, Çambaşı Yaylasında yer alan, Çambaşı kayak merkezi olmaktadır. Şehrin merkezine yaklaşık olarak 52 km uzaklıktadır. Güzel bir tatil veya günübirlik bir ziyaret olarak, oldukça önemli bir bölgedir. Ordu turizm etkinlikleri kapsamında önemli bir yere sahip olan kış turizmi için, rahatlıkla tercih edebileceğiniz bölgede son derece güzel vakit geçirebilirsiniz.

7- Oryantiring (Yön Bulma)

Son yıllarda oldukça popüler olan Oryantiring (Yön Bulma), Ordu da yapılabilecek en eğlenceli etkinlikler arasında yer almaktadır. Aktivitenin nasıl gerçekleştirildiğinden ve tam olarak ne olduğundan bahsedecek olursak. Bu etkinlik için uygun bir bölge seçilir ve bu bölgede önemli noktalara bazı işaretler konulur. Kişilere verilen pusula ve haritalar ile yön bulma ve parkuru tamamlama görevlerine sahiptir. Genel olarak biraz zor gibi gözükse de son derece eğlenceli bir etkinliktir. Ordu’yu ziyaret ettiğinizde bu etkinliği gerçekleştirebileceğiniz birçok orman ve doğal alan bulunmaktadır. Bu alanlar, Çambaşı, Mesudiye, Ulugöl Tabiat Parkı, Aybastı, Akkuş, Kumru ve Gölköy olmaktadır.

8- Dağcılık

Ülkemizin popüler etkinliklerinden ve sporlarından biri de dağcılık olmaktadır. Ülkemiz dağcılık sporu için oldukça uygundur ve özellikle Ordu dağcılık sporunu deneyebileceğiniz en önemli şehirler arasında yer almaktadır. Dağcılık sporunda yapılan şey genel olarak, yüksek tepelere çıkmak ve kayalık alanlarda uygun ekipmanlar ile yine zirveye ulaşmaktır. Daha önce bu etkinliği gerçekleştirenler, sahip olunması gereken ekipmanları zaten gayet iyi biliyordur. Bilmeyenler öncesinde mutlaka araştırma yapmalı hazırlıklı olarak bu deneyimi yaşamalıdır. Ordu da dağcılık etkinliğini yapabileceğiniz bölgeler, Yukarı Kızılen Köyü Kayalığı, Çatalpınar, Çambaş  Ertaş Yaylası ve Kurul Kayalığı olmaktadır.

9- Ordu Kamp Karavan Turizmi

Kamp yapmak ve karavan ile seyahat etmek herkesin bir gün gerçekleştirmek istediği aktiviteler arasında bulunmaktadır. Doğayla iç içe olabileceğiniz bu etkinlik için, doğal yaşamı güzel olan bölgeler öncelikli olarak tercih edilmelidir. Burası da doğal olarak Ordu gibi muhteşem doğal güzelliklere sahip bir şehir olmalıdır. Bölgede kamp ve karavan tatili yapabileceğiniz birçok önemli alan bulunmaktadır. Hem günübirlik hem de birkaç gün kafa dinleyebileceğiniz alanlar, şu şekildedir. Ordu da yer alan yaylalar başta olmak üzere, Ulugöl Tabiat Parkı, mesire yerleri ve Çınarsuyu Tabiat Parkı ve Fatsa Çerkezler turizm merkezi rahatlıkla kamp ve karavan tatili yapabileceğiniz bölgeler olmaktadır.

10- Ordu Tarım ve Çiftlik (Agro) Turizmi

Tarıma dayalı olarak gerçekleştirilen turizm faaliyetlerini daha önce duymadıysanız, oldukça farklı bir deneyimi kaçırmış olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü tarım ve çiftçilik turizmi olarak adlandırılan son derece önemli bir etkinlik bulunmaktadır. Betonlaşan şehirlerden sıkılanlar ve doğaya dönmek isteyenler için oldukça mükemmel bir etkinlik olmaktadır. İnsanlar belirli tarım arazilerinde, tarım ve çiftçilik faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için bir araya getirilmektedir. Yani bu alanlarda rahatlıkla toprak ve tarım işi yapılmakta ve negatif enerjinizin atılması sağlanmaktadır. Ordu’nun en önemli tarafı bu turizm etkinliği için son derece uygun olmasıdır. Neredeyse tüm alanları ve yaylaları bu etkinliği yapmaya müsaittir. Yani  arasında, tarım ve çiftlik turizmi en rahat yapabileceğiniz etkinlik olmaktadır.

11- Fotoğraf Safari

Fotoğraf çekmek, seyahatlerin olmazsa olmaz etkinlikleri arasında yer alır. Hepimiz gezip gördüğümüz yerlerin fotoğrafını çekmeyi ve anları ölümsüzleştirmeyi çok seviyoruz. Bireysel olarak yapılan gezilerde yakalanan anların yanında, son yıllarda fotoğrafçılık ile ilgili yeni bir etkinlik yapılmaya başlanmıştır. Foto safari olarak adlandırılan bu etkinlikte, amaç grup halinde gezmek ve fotoğraf çekilebilecek alanlarda bu etkinliği gerçekleştirmektir. Etkinlik öncesinde planlama yapıldığından ve bu plan doğrultusunda hareket edildiğinden dolayı, daha eğlenceli ve sorunsuz bir etkinlik süreci geçirilmektedir. Ordu’da foto safari yapılabilen alanlar, Mesudiye-Topçam, çeşitli yaylalar, Ulugöl Tabiat Parkı ve Akkuş ilçesine bağlı kayın ormanları olmaktadır.

12- Yaban Hayatı (Fauna) Gözlemciliği

Yabani hayvanları gözlemlemek sizin içinde heyecan verici bir durum ise, Ordu’da yapabileceğiniz yaban hayatı gözlemciliği tam size göre olacaktır. Bu etkinlik adından da anlaşılacağı üzere, doğada uygun koşulların oluşturulması ile yapılan bir etkinlik olmaktadır. Yaban hayatı gözlemciliği, Ordu’da yer alan yaylalarda rahatlıkla yapılabilmektedir. Bölgede çok sayıda farklı yabani hayvan türü bulunmaktadır. Etkinliğe katılmanız halinde, birçok yeni hayvan türü görmeniz muhtemel olmaktadır.

13- Ordu Bisiklet Turizmi

Doğada bisiklet kullanmak, şehirde bisiklet kullanmaktan çok daha keyifli ve daha faydalı bir deneyim olmaktadır. Bilindiği üzere bisiklet genel olarak oldukça faydalı bir faaliyet olmaktadır. Birde bunu doğa içinde ve eşsiz manzaralar eşliğinde gerçekleştirmek çok daha eğlenceli olmaktadır. Ordu valiliği bu konuya oldukça önem vermekte ve bu sebeple şehirde rahatlıkla kullanabileceğiniz 17 adet önemli bisiklet rotası belirlemiştir. Oksijen Yurdu Ordu Yürüyüş Rotaları ve Turizm isimli proje kapsamında, Ordu’nun en güzel bölgeleri, rahatlıkla bisiklet turizmi yapılabilmesi için, hazırlanmıştır. Bu rotaların en kısası, Ordu-Efirli-Boztepe-Ordu arası 23 km olmaktadır. En uzun mesafe ise, Akkuş Argın Yaylası ile Çambaşı arası olarak, tam 216 km olmaktadır. Yani kısacası her seviye uygun olarak bisiklet rotaları bulunmaktadır.

14- Ordu Akarsu Turizmi

Karadeniz genel olarak akarsu sporları için son derece elverişli bir bölgedir. Ordu’da bulunan akarsular da bölgenin önemli alanları arasında yer almaktadır. Akarsular üzerinde gerçekleştirilen en önemli etkinlik rafting sporu olmaktadır. Rafting sporu için en uygun akarsular, yüksek eğime sahip olan akarsulardır. Ordu’da Melet Irmağı, Elikçi Deresi, Ulugöl Tabiat Parkı, Yason Burnu, Ordu Limanı ve Bolaman bölgesi, bu spor için oldukça uygun alanların başından gelmektedir. Rafting sporu ile hem eğlenceli hem de heyecan verici anlar yaşayabilirsiniz. Bu eşsiz deneyimi, Ordu’yu ziyaret ettiğinizde mutlaka gerçekleştirmelisiniz.

15- Sportif Olta Balıkçılığı

Balık tutmak, birçok insan için oldukça stres giderici ve rahatlatıcı bir etkinliktir. Birçok insan bu etkinliği oldukça çok sevmekte ve arada sırada mutlaka bu etkinlik için vakit ayırmaktadır. Sportif olta balıkçılığı, bu balık tutma etkinliğinin bir dalı veya çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu etkinlikte balık tutma faaliyeti, akarsu ve göllerde gerçekleştirilmektedir. Yani etkinliğin en önemli farkı doğa ile iç içe gerçekleştirilen bir balık tutma etkinliği olmasıdır. Normal balık tutma eyleminden farklı olarak, temiz ve çoğunlukla henüz keşfedilmemiz sular tercih edilmekte ve bu da yakalanılan balıkların kalitesini artırmaktadır. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir durum vardır ki, bu etkinliğin mutlaka bilinçli yapılmasıdır. Aksi halde bu doğal alanlara zarar verilmesine neden olmaktadır. Ordu ilinde, av yasağı olmadığı dönemlerde rahatlıkla sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Şehri ziyaret ettiğinizde deneyeceğiniz eşsiz etkinliklerden biri de mutlaka bu olmalıdır.

16- Ordu Av Turizmi

Ülkemizde önemli bir etkinlik olan Avcılık, Ordu da rahatlıkla gerçekleştirilebilen bir etkinlik olmaktadır. Av yasağının olmadığı zamanlarda, bilindiği üzere kontrollü olarak avcılık yapılması yasaldır. Hatta birçok insan bu alana oldukça ilgi duymakta ve bu alan üzerine çok fazla mesai harcamaktadır. Ordu ziyaretinizde bu etkinliği rahatlıkla yapabileceğinizi ve oldukça keyif alabileceğinizi söylesek, şaşırır mısınız? Şaşırmayın, bunun yerine şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka bu etkinliği gerçekleştirmeye çalışın. Bölgede bu etkinliği gerçekleştirebilmeniz için, yasal olarak belirlenen iki önemli avlak alanı bulunmaktadır.

17- Ordu Yayla Turizmi

Yaylaları ve muhteşem doğal alanları ile meşhur bir şehirde, doğal olarak yapılabilen en popüler etkinliklerden biri, yayla turizmidir. Ordu gerçekten sahip olduğu yaylalar ile mükemmel bir şehirdir. Bu yaylaları ziyaret etmek ve buralarda vakit geçirmek oldukça dinlendirici ve rahatlatıcı olmaktadır. Ordu’da yer alan tüm yaylalar, gezilebilir ve keyifli anlar yaşanabilir niteliklere sahiptir. Yani zaten yapacağınız bir Ordu seyahatinde, yaylaları ziyaret etmeme gibi bir hata yapmayacağınız düşünüyoruz. Çünkü şehirde yapılabilecek en keyifli etkinliklerden biri, kesinlikle o eşsiz yaylaların ziyaret edilmesidir. Özellikle Perşembe yaylası ve Cambaş Yaylasına yapacağınız ziyaretlerde, çeşitli etkinliklere de denk gelme şansınız bulunmaktadır. Yani tek bir aktivite içerisinde iki ayrı etkinliği birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Böylece yaşayacağınız deneyim ekstra olarak, daha keyifli olacaktır.

18- Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Doğa yürüyüşü, günübirlik yapılan etkinlikler içerisinde en yorucu ancak en keyifli olanlardan biridir. Doğa ile iç içe mükemmel bir gün geçirmek ve bütün gün başka hiçbir şey düşünmeden anın tadını çıkarmak doğal olarak keyifli bir etkinlik olmaktadır. Doğa yürüyüşü için, geniş doğal alanlar ve muhteşem bölgeler gereklidir. Tüm bunlarda Ordu ili bünyesinde fazlaca bulunmaktadır. Yani Ordu’da yaşıyorsanız ve daha önce doğa yürüyüşü yapmadıysanız, oldukça önemli bir deneyimi kaçırmışsınızdır. Ordu’da yaşamayıp şehre ziyaret amacı ile gidenler içinde bu durum geçerlidir. Yani onlarda şehri ziyaret ettiklerinde mutlaka bu deneyimi yaşamalıdır. Genel olarak doğa yürüyüşü yapmayı sevenler, bölgenin bu etkinliğe ne kadar elverişli olduğunu zaten çok iyi biliyordur. Bilmeyenler içinde bizler belirtmek isteriz ki, Ordu doğa yürüyüşü için son derece uygun şehirlerin başında gelmektedir. Şehri ziyaret ettiğinizde bu eşsiz deneyimi mutlaka yaşamanızı tavsiye ederiz.