Ülkemizde birçok şehir mutfağı ile ünlü ve içerisinde son derece lezzetli tatları barındıran bir kültüre sahiptir. Tarihi ve turizm alanları ile oldukça popüler şehirlerden biri olan Ordu, aynı zamanda mutfağı ile sevilen ve yine öneme sahip kentlerden biridir. Ordu’da ne yenir diye merak edenler için sayabileceğimiz son derece lezzetli ve eşsiz tatlar bulunmaktadır. Bölgenin doğasına ve kültürüne uygun olarak şekillenmiş olan Ordu mutfağı her damak tadına hitap eden özel bir yelpazeye sahiptir. İçerisinde dağlar, denizler, ormanlar bulunan şehirde yemek kültürünün gelişmesi ve bu kadar çeşitlenmesi son derece normaldir.

Ordu ilinin mutfağı ile ilgili olarak en acayip durumlardan biri bölgesel olarak oldukça farklılaşmasıdır. Kıyı kesimleri ile iç kesimler arasında farklı bir yemek kültürü varken, aynı zamanda yükseltinin fazla veya az olduğu yerlerde de yine farklı lezzetler öne çıkmaktadır. Ordu’da ne yenir sorusuna kısacası verilebilecek birçok farklı cevap bulunmaktadır. Çünkü kıyı kesimlerinde ayrı ve diğer bölgelerde ayrı yemekler meşhurdur. Genel olarak Ordu mutfağı oldukça zengin ve sağlıklı bir mutfaktır ve mutlaka ziyaret edildiğinde her çeşidi denenmelidir. Müptelası olacağınız lezzetlerdir ve yöreye büyük zenginlikler katmaktadır. Genel olarak öne çıkan lezzetlerden ve mutlaka denenmesi gereken tatlardan bahsedecek olursak.

Ordu Yöresinde En Meşhur Çorbalar

Bölgede çorba kültürü oldukça gelişmiştir ve mutlaka menülerinde başlangıç olarak çorba bulunur. Oldukça sağlıklı ve lezzetli bir çorba kültürüne sahiptir. Genellikle sebze ağırlıklı ve balık ağırlıklı çorbalar tüketilmektedir. Özellikle karalâhana çorbası genel olarak herkesçe bilinen ve en meşhur diyebileceğimiz bölgeye has en meşhur çorbadır.  Karalâhana çorbasının yanı sıra bölgede sıklıkla yapılan ve ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken diğer çorbalar; kabak çorbası, ısırgan çorbası, balık çorbası, beyaz mısır çorbası ve son olarak gendeme çorbasıdır. Kısacası Ordu’da ziyafet daha başlangıçta çorbayla başlamakta ve sonrasında da aynı şekilde devam etmektedir.

Ordu Yöresine Özgü Et ve Balık Yemekleri

Çorbadan sonra ilgi çeken en önemli kısım doğal olarak ana yemek kısmıdır. Karadeniz genel olarak balık yemekleri ile meşhur bir bölge olduğundan dolayı Ordu’da bundan etkilenmiştir. Özellikle kıyı kesimlerinde ciddi bir balık kültürü bulunmaktadır. Et yemekleri ise daha çok iç kesimlerde ve yükseltinin fazla olduğu yerlerde tercih edilen türlerdir. Bu sebeple Ordu’da ne yenir daha doğrusu ana yemek olarak ne yenmelidir gibi bir soru karşısında vereceğimiz farklı cevaplar bulunmaktadır.  Et yemekleri olarak en meşhur; yahni, pancar döşemesi, keşkek, gürcü kavurması, Akkuş kuru fasulyesi ve gürcü tavuğu olmaktadır. Balık yemekleri için ise; hamsi köftesi, içli tava, hamsi tava, Mezgit tava ve buğulama gönül rahatlığı ile tavsiye edilebilmektedir.

Hamur İşleri ve Sebze Yemekleri

Ordu mutfağında sebze son derece önemli bir yere sahiptir. Neredeyse tüm yemeklerinin içerisinde sebze bulunur. Hatta sebzelerin turşusu ve tatlısı bile yapılır ve bundan dolayı da sayılabilecek birçok sebze yemeği vardır. En popülerleri; pancar ve fasulye diblesi,  çeşitli sebzelerin kayganası ve mıhlaması, aynı şekilde kavurmaları ve daha adınız sayamadığımız birçok önemli sebze yemeği bulunmaktadır. Hamur işlerine ise girdiğimiz andan itibaren bile ağzımız sulanıyor çünkü bölgede pişen son derece lezzetli hamur işleri bulunuyor. Yağlı pidesi, su böreği, yufka böreği, mısır ekmeği, fındıklı ballı kuru yufka böreği, mısır unu yağlaşı ve Ordu tostu olmak üzere oldukça geniş bir hamur işi yelpazesine sahiptir.

Tatlılar ve Reçeller

Bölgede çok farklı çeşitlerde reçeller ve tatlılar yapılmaktadır. Bölge halkı her biri birbirinden leziz ve insanın hem gözünü hem midesini şenlendiren tatlı ve reçellere sahiptir. Özellikle ev baklavası ve burma tatlısı oldukça meşhurdur. Ayrıca pekmez yağlaşı tatlısı, fındıklı un helvası, balkabağı tatlısı, aşure, papa tatlısı, dut pekmezi, perşembe ceviz helvası ve incir reçeli oldukça meşhurdur.

Görüldüğü gibi Ordu’da ne yenir sorusuna verilebilecek oldukça fazla cevabımız vardır. Sizler en iyisi bölgeyi ziyaret ettiğinizde her şeyden olabildiğince tadın ve kendiniz bunu test edin. Asla pişman olmayacağınız ve her gidişinizde tekrar tekrar tatmak isteyeceğiniz lezzetlerin çıkacağından oldukça emin olmaktayız.