Ulubey

Ulubey ilçesinin kuruluş yılı 1958’dir. Nüfusu ise 16.999 (İlçe Merkezi Nüfusu:5.290)
Yüz Ölçümü 262 Km2, Köy Sayısı da 35’dir.

Tarihçesi

İlçe’nin tarihi, Ordu İli ile Gölköy İlçesi’nin tarihleriyle müşterek yaşanılmış olduğundan, bu ilçenin tarihini tek başına ifade etmek mümkün değildir. Çünkü ilçe tarihi Ordu ve Gölköy tarihi ile aynı tarihi akış içinde seyretmiştir. İlçe ilk önce, şimdiki Ulubey’in güneyinde bulunan Bahaettin köyünde kurulmuştur. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Belde sakinlerinin, Gölköy’ün Şimşirlik köyünde çıkan Taun (Veba) hastalığı dolayısıyla Gölköy’den Ulubey’e göç ederek geldikleri söylenir. 1884 tarihinde, yani Ordu Sivas yolu açılana kadar Bahaettin köyü yerleşme merkezi iken, köy yeni açılan yolun kıyısına nakledilmiştir. Bahaettin’ e ilk defa gelenler Türk Beylerinden Uluğ Bey isminde bir oymak beyinin yönetiminde geldiklerinden, yeni kurulan beldeye bu beyin ismine izafeten Ulubey adı verildiği söylenir. İlçe, çevresiyle birlikte Perslerin, Büyük İskender’in Selevkilerin, Romalıların, Bizanslıların, Pont ve Rum Krallıklarının egemenlikleri altında yaşamıştır. Beylikler devrini müteakip Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresi altına girmiştir. Cumhuriyetin ilanına kadar küçük bir bucak durumunda olan Ulubey, zamanla gelişmiş, Ordu Merkezi’ne bağlı bucak iken 1.4.1958  tarihinde ilçe haline getirilmiştir.

Coğrafi Durum: Ordu-Sivas kara yolu üzerinde ve Canik dağları yamacında kurulmuş olan Ulubey ilçesi 256 km2’lik idari sınıra sahiptir. 586 m. Yükseklikte yer alan ilçe kuzey batıda Perşembe, batıda Gürgentepe, güneyde Mesudiye, Güney Batıda Gölköy, Güney Doğuda Kabadüz ilçeleriyle komşudur. Dağlık bir yapıya sahip olan ilçede Karadeniz ikliminin bir uzantısı olan ve her mevsim yağışlı olmakla beraber yağışların kış mevsiminde kar, yaz mevsiminde ise yağmur seklinde düştüğü bir iklim görülmektedir. Uygun iklim ve yağış koşullarına bağlı olarak bitki örtüsü tarıma uygun alanlarda fındık, tarım dışı alanlarda ise yörenin asil bitki topluluğunu oluşturan geniş yapraklı karma ormanlardır. Akarsu ağının fazla zengin olmadığı ilçede melet ırmağı ve bu ırmağın kolu olan Sarpdere dışında önemli bir akarsu yoktur.

Gezilecek Yerler:

Yayabaşı Mesire Yeri: Ordu – Sivas karayolu üzerinde Ulubey ilçe sınırlarındadır. İlçeye 7 km. mesafede bulunan mesire yeri restoran, dağ evi ve ihtiyaçların karşılanabileceği mekanlar bulunmaktadır.

Ohtamış Şelalesi: İlçeye bağlı Ohtamış köyünde bulunan bir şelaledir. Karadeniz’in en büyük şelalesidir. 30m. Yüksekliğindedir.

Küpkaya Kanyonu:  Ulubey ilçesi Kardeşler köyündeki Küpkaya Kanyonu, Ordu ilinin en güzel kanyonudur. Manzarası dillerden düşmez. Yakınındaki Kovanlık düzü piknik için çok elverişlidir. Kanyon, balık tutmak, yüzmek ve kano sporu yapmak isteyenler için ideal bir doğa köşesidir.

İlçe Kültür Varlıkları: İlçede toplam 8 adet Tescilli Kültür Varlığı bulunmaktadır. Bunlar; Çeşme: 3 adet, Köprü ve Ayakları : 3 adet, Kaya Mezarı: 1 adet, Mescit: 1 adet dir.

Ulaşım: Ordu – Ulubey arası 22 Km dir. Ulaşım asfalt yolla sağlanmaktadır.