“bir doğa harikası-ulugöl tabiat parkı”

Gölköy ilçe merkezine 17 km mesafede bulunan krater gölüdür. 26.5 hektar büyüklüğündeki alan,Tabiat Parkı’dır.Doğal yapısı itibariyle yüksek peyzaj değerine sahiptir.

Alan içerisindeki yapraklı orman Kayın, Kızılağaç,Gürgen ve Akçaağaç türlerinden oluşmaktadır. Yapraklı ormanın sonbahar renklenmesi seyretmeye değerdir. Alt flora sarı ve mor çiçekli Orman gülü, Yabani Karayemiş, Ayı Üzümü, Alıç, Porsuk gibi türlerden meydana gelmektedir. Alan içindeki yaban hayvanları Yaban Domuzu, sansar, gelincik türleri ile Sazan ve Abant alabalığından meydana gelmektedir.

Özellikle güz mevsiminde yaprakların sararmasıyla oluşan renk armonisi görenleri büyülemektedir.

İlimiz Gölköy ilçesi sınırları içerisinde Ulugöl Mevkindeki Ulugöl, A tipi Mesire Yeri olarak tescil edilmiş, Mesire yeri Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Ulugöl Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Tabiat Parkımız Türkiye’nin 36. Tabiat Parkıdır. İlan edilmesindeki en büyük etken taşıdığı doğal kaynak değerlerinin ve rekreasyon değerlerinin yüksek olmasıdır.

Alan içerisinde üç adet heyelan set gölü bulunmakta; göllerden birisi büyük diğerikisi ise sazlıkla kaplı küçük yapıda göllerdir.

Halihazırda sahada günü birlik dinlence ihtiyaçlarını karşılayacak piknik üniteleri mevcuttur.
Mesire yerinde mevcut olanlar 55 adet masa, çeşme, seyir terası, WC, yürüyüş yolları ve Çocuk Oyun alanıdır.

Büyük gölde Abant Alası türü balık yaşamaktadır.

“Doğal Alabalık üretimi,yetiştirilmesi,ormaniçi suların balıklandırılması” adlı projesi kapsamında 2007 yılında 15.000 adet Abant Alabalığı bırakılmıştır. Buradaki amaç ormaniçi sularda sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, yaygınlaştırılmasıdır. Göl içerisine bırakılan balıkların boyunun 35-40 cm’e, ağırlıklarının 600 grama ulaştıkları yapılan çalışmalar neticesinde anlaşılmıştır.

Ordu –Gölköy : 63 km dir.Gölköy – Ulugöl : 14 km dir. Ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Tabiat Parkı Ordu il merkezine 74 km uzaklıkta olup, yolun 65 km asfalt, kalan 9 km’lik kısmı stabilizedir. Tabiat Parkı içerisinde topografik yapı ve toprak geçirgenliğinin az olması nedeniyle yer altı sularından oluşmuş 3 adet göl mevcuttur.