Ordu’nun önemli ilçelerinden biri olan ve yaklaşık 122 bin gibi ciddi bir nüfusa sahip olan Ünye, tarihi ve doğal alanları ile her yıl yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Ordu’da gezilecek ve ziyaret edilecek önemli ilçelerden olan Ünye’de aynı zamanda uzun süreli konaklama ve dinlenme gibi olanaklarda mevcuttur. Doğa ile iç içe ve birçok tarihi alanı ile ziyaretçilerine hem kültürel hem de doğa ile iç içe bir tatil olanağı vermektedir. Ünye hakkında anlatılacak birçok önemli konu bulunmaktadır. Yazımızda hem Ünye ile ilgili detaylı bilgi vermek hem de Ünye’de gezilecek yerler ile ilgili sizlere bir liste sunmak istiyoruz.

Ünye’de gezilecek yerler
Ünye’de gezilecek yerler

Tarihi

Bölgede yapılan kazı ve araştırma çalışmalarında Ünye’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu saptanmıştır. Yakın zamanda yapılan çalışmalarda bölgede milattan öncesine ait tarihi kalıntılar bulunmuş ve bu kalıntılardan yola çıkarak bölgenin tarihinin de eskiye dayandığı düşünülmektedir. Bölgede yerleşik hayata geçen ve geride tarihi kalıntılar bırakan ilk topluluğun Kaşkarlar olduğu yazılı kaynaklarda kendini göstermektedir. Bölgeye ilk gelen Türk devleti ise, Anadolu Selçuklu olmaktadır. Anadolu Selçuklu devletinin gelmesinden günümüze kadar bölge Türk toprakları olmaktadır. Oldukça eski ve tarihi bir bölge olan Ünye’de bundan dolayı çok fazla tarihi öneme sahip bölge bulunmaktadır.

Coğrafi Konumu

41 derece Kuzey paralelleri ile 37 derece Doğu meridyenleri arasında bulunan Ünye, uzun bir sahil şeridine sahiptir. Bölgenin batısında Samsun’un Terme ilçesi, doğusunda Fatsa, güneyinde Kumru ve Akkuş ilçeleri son olarak kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Ordu merkeze 62 km iken, en yakınındaki il olan Samsuna 89 km olmaktadır. Bölgeyi ziyaret etmek isteyenler için en yakın Çarşamba havalimanı yaklaşık 1 saat ve Giresun havalimanı ise 1 saat 15 dakika gibi mesafede bulunmaktadır. Bunun dışında Türkiye’nin her yerinden karayolu ile ulaşım mümkün olmaktadır.

Ünye’de Gezilecek Yerler

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde sizlere gezip görmeniz ve iyi vakit geçirebilmeniz için birçok seçenek sunulmaktadır. Ünye genel olarak önemli kültür miraslarına ev sahipliği yapan, hem ziyaretçilerine eğlenceli bir tatil fırsatı sunan hem de kültürel olarak çok fazla şey katacak olan eşsiz bir bölgedir. Ünye’de gezilecek yerler listesi oldukça kalabalık ve her bir maddesi birbirinden değerli ve önemlidir. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler şu şekildedir;

  • Ünye Kalesi: Bölgeyle özdeşleşen ve ismini bölgeden alan Ünye kalesi oldukça eski ve tarihi öneme sahip olan mutlaka görülmesi gereken bir mekândır. Kalenin yaklaşık olarak 2500 yıllık olduğu düşünülmektedir. Bölgeden oldukça yüksekte yer alan kale için özel bir yol yapılmış ve ziyaretçilerin o yolu kullanarak kaleye çıkabilmesi sağlanmıştır.
  • Uzunkum Plaj: Bu alan daha çok tatil yapmak ve dinlenmek için ideal bir yerdir. Çünkü 3 km gibi uzun bir sahil şeridi boyunca kişilere birçok konaklama seçeneği sunulmaktadır. Ünye’yi ziyaret ettiğinizde konaklama için mutlaka ziyaret edebileceğiniz bir yerdir.
  • Ünye Müze Ev: Mimar Sinan’ın Osmanlı Mimarisi ile ilgili yapmış olduğu çalışmalardan esinlenerek inşa edilen ev, aynı zamanda yapılığı dönem ile önemli ipuçları vermektedir. Sonradan yapılan restorasyon çalışmaları ile ziyaretçiler için önemli bir bölge haline gelmiştir. Geleneksel Türk ahşap motiflerini ve işçiliğini görmek isteyenler için son derece eşsiz bir bölge olmaktadır.
  • Yunus Emre Türbesi: Son derece manevi bir bölge olan Yunus Emre Türbesi, şiirleri ve özdeyişli sözleri ile kendine hayran bırakan Yunus Emre’nin mezarının bulunduğu yerdir. Yunus Emre’nin son yıllarını orada geçirdiği ve orada vefat ettiği bilinmektedir. Ünye ilçesine yalnızca 2 km uzaklıkta olan bu önemli yeri mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  • Aya Nikola: Bu bölge içerisinde oldukça eski tarihlerden kalma bir kilisenin yer aldığı bir yarımadadır. Yarımada üzerinde yer alan kilise her yıl yüzlerce insanın ziyaretine ev sahipliği yapmaktadır. Sizinde bölgeye yolunuz düşer ise mutlaka hem kiliseyi hem de üzerinde yer aldığı yarımadayı ziyaret etmelisiniz.
  • Eski Ünye Evleri: Karadeniz mimarisine dair en güzel örnekler, Ünye’de bulunan tarihi evler olmaktadır. Bu muhteşem mimariye sahip olan evler ilçe merkezinde yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar hala sağlamlığını koruyan 80 adet tarihi Ünye evi bulunmaktadır.
  • Bu önemli mekânların dışında Ünye’de gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken başka önemli yerler vardır. Bunlar; Kadılar yokuşu, kiliseler, hamamlar, saray suları, anıt ağaçları ve kültür vakıfları olmaktadır.

Ünye ile Özdeşleşen Ürünler

Ünye ilçesi ile özdeşleşen hem oldukça lezzetli yiyecekler hem de bölgeye özgü malzemeler vardır. Öncelikle bölgenin su böreği, pidesi, biber tuzu ve köy peyniri oldukça meşhurdur olan ürünlerdir. Bölgeyi ziyaret ettiğiniz de mutlaka bunları tatmalısınız. Ayrıca bölgede bulunan Ünye taşı ve beyaz bentonitisi son derece önemlidir. Hatta bu ürünlerin bölgeye özgü olduğu kanıtlanmak üzere, Türk Patent Enstitüsüne başvurulmuştur.