Oryantiring Ordu

Oryantiring İsmi Nereden Geliyor ve Ne Demektir?

Oryantiring (Yön Bulma), İskandinav’ca bir kelimedir ve yön bulma anlamına gelmektedir. Üzerinde kontrol noktaları işaretlenmiş büyük ölçekli (detaylı) bir harita ve pusula yardımıyla yönünü bularak belirli bir parkuru en kısa sürede tamamlama yarışmasına oryantiring denir.

Oryantiring Nasıl Oynanır?

Parkur birbirinden uzak ve ters yönlere konan kontrol noktaları ile çizilir. Noktalar iyice gizlenir ki, yarışmacılar harita ve pusulayı hakkıyla kullanabilsin. Bu yüzden oryantiring, koşarken satranç oynamak olarak tanımlanmaktadır. Kontrol noktalarında her biri farklı olan şifreler ya da zımbalar bulunur. Yarışmacılar bu şifreleri toplamak ya da ellerindeki kartı her kontrol noktasında zımbalatmak zorundadırlar. Yarışmacılar iki dakika arayla start alır ki, birbirini izleme gibi bir kolaylığa yönelmesinler.

Oryantiring Nasıl Bir Spordur?

Diğer doğa sporlarına göre ters olan yanı çok kişi ile yapılmasının keyif vermesidir. Yarışa ne kadar çok katılan varsa, yani elli, yüz belki de bin kişi, o kadar zevkli olmaktadır. Dünyada 20.000 kişinin aynı günde koştuğu büyük organizasyonlar yapılmaktadır.

Yapı, bina, stat, saha gerektirmeyen çevreci bir spordur. Her şey sökülüp takılıp işleri bitince kaldırılıp götürülebilir. Örneğin binlerce kişinin katıldığı yarışlardan sonra ertesi gün aynı araziye gidince ayak izlerinden başka bir şey görülmez. Maliyeti çok az, alt yapısı çok ucuz bir spordur. (Altan, 2006)

Ordu’da Oryantiring (Yön Bulma) Sporu Nelerde Yapılır?

Ordu ilinde bulunan Ulugöl Tabiat Parkı, Çambaşı, Mesudiye, Akkuş, Aybastı, Gölköy, Kumru, Korgan Abdullah ilçeleri sahip oldukları orman alanları ile oryantiring turizmi için uygun yerlerdir.